Zrób to sam! Czyli oryginalne meble ze sklejki

Gdzie i po co wykorzystuje się sklejkę?

Sklejka to uniwersalny materiał, który już od lat wykorzystywany jest przez różnych specjalistów – architektów, inżynierów czy projektantów. Sprawia to, że z powodzeniem odgrywa swoją rolę w gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł drzewny, meblarstwo, a także przemysł stoczniowy czy nawet lotniczy.

Jako że sklejka posiada duże walory estetyczne, jak żaden inny materiał świetnie imituje prawdziwe drewno i można ją zakupić w arkuszach o dużych wymiarach, coraz częściej z jej dobrodziejstw korzystają też osoby prywatne. Aranżacje domowe z wykorzystaniem sklejki z łatwością można bowiem wykonać samemu. To, że jest do pomysł naprawdę dobry, potwierdzają liczne zalety tego materiału.

Jakie są zalety sklejki?

Sklejka, to przede wszystkim materiał konstrukcyjny, który wykazuje się wysoką wytrzymałością w stosunku do własnego ciężaru. Co więcej, główną zaletą sklejki jest możliwość jej kształtowania – zginania, rozciągania, czy ściskania. Na pewno wygląda to inaczej, niż w przypadku innych produktów drewnopochodnych, typu płyty MDF, płyty OSB czy płyty pilśniowe. Jednak po uzyskaniu jej ostatecznego unieruchomienia, możemy być pewni, że zachowa ona dużą sztywność. Nie będziemy musieli przejmować się ewentualnymi odkształceniami.

Co więcej, sklejka to również materiał łatwy w wykańczaniu, a to oznacza, że można pokryć ją zarówno farbą, jak i melaminą czy innym materiałem. Jej wygięcia mają równą powierzchnię, co w efekcie pozostawia ciekawy efekt wizualny. Poza tym, ten materiał jest w przeciwieństwie do innych drewnopochodnych produktów odporny na działanie wilgoci. Dla miłośników dbania o środowisko, jedną z najważniejszych zalet sklejki będzie też z pewnością fakt, że stanowi ona materiał odnawialny i przyjazny dla ekosystemu.

To, co przemawia na jej korzyść, to również kwestia wyeliminowanych wad drewna naturalnego. Sklejka zapewnia nie tylko optymalne wykorzystanie materiału drzewnego, ale i efektywny pod względem energetycznym proces produkcji. Czas oczekiwania jest tu zatem krótszy, a cały proces produkowania efektywniejszy.

Możesz zrobić to sam!

Jako że sklejka idealnie nadaje się do samodzielnego tworzenia różnego rodzaju mebli czy ozdób do domu, wiele osób decyduje się na jej wybór. Co więcej, jej arkuszami możemy też po prostu obić meble, ściany czy sufity. Wyroby z tego materiału świetnie wyglądają nie tylko w kuchni, łazience czy salonie, ale również stanowią ciekawe uzupełnienie pokoików dziecięcych. Dzięki nim stworzyć można stoliki, biurka czy regały. Robi się to  za pomocą gotowych do użytku płyt sklejkowych, dostępnych między innymi na stronie sklejka-krakow.pl. Sklep oferuje zresztą nie tylko różnego rodzaju sklejki, ale także elementy do decoupage czy nawet bazy do breloków.

stolik

Przykładem mebla, który możemy stworzyć samodzielnie ze sklejki jest choćby stolik kawowy. Do jego wykonania potrzebna będzie sklejka, która posłuży za blat. Dociąć możemy ją w sposób najbardziej nam odpowiadający, nadać konkretny kształt i wielkość. Całość możemy wykończyć ozdobną listwą. By zabezpieczyć powierzchnię, warto pokryć stoliczek bejcą. Nóżki zamocować możemy za pomocą specjalnego kleju lub wkrętów.

Taka możliwość, to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i wprowadzenie do domu odrobiny własnej inwencji twórczej. Coś, co wykonaliśmy sami sprawia przecież, że mieszkanie staje się przytulniejsze i bardziej designerskie, a my sami możemy odczuć mnóstwo satysfakcji.