Wybieramy idealną nieruchomość

Kupno nieruchomości to duża inwestycja, dla wielu osób jest to decyzja życia, gdyż najczęściej finansujemy zakup za pomocą kredytu hipotecznego, jaki później całe życie się spłaca. Warto więc dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem, ponieważ trudno taką decyzje cofnąć. Należy zatem koniecznie zdecydować się na takie rozwiązania, jakie rzeczywiście będą dla nas najlepsze pod każdym względem. Poszukiwań nie można przyspieszać. Czasami lepiej trochę poczekać, chociażby po to, by ceny mieszkań czy domów spadły.

8

Mieliśmy do czynienia z wielkim boomem na nieruchomości, które osiągały kosmiczne ceny. Później na szczęście ceny zaczęły spadać, chociaż oczywiście warunki otrzymania kredytu także nieustannie się zmieniają, a trzeba spełnić dość wysokie wymagania, by takie finansowanie uzyskać. Najważniejsze jest jednak to, by znaleźć dla siebie i swojej rodziny idealne miejsce do zamieszkania. Przede wszystkim wybieramy między rynkiem pierwotnym a wtórnym, więc należy to mieć na uwadze. Mieszkania na rynku wtórnym nie są dużo tańsze. Atutem jest to, że są urządzone, ponieważ zazwyczaj właściciele wszystko zostawiają. Wadą jest natomiast niewiedza. Zazwyczaj, gdy zabieramy się za remont takiej nieruchomości, to okazuje się, że trzeba od początku zająć się wszystkimi instalacjami od początku. Pojawiają się usterki, jakie trzeba naprawiać na własny koszt, więc nie zawsze jest to opłacalna inwestycja.

W przypadku rynku pierwotnego mieszkanie ma więcej atutów, chociażby pod względem rozplanowanych pokoi. Mamy zazwyczaj większe kuchnie, łazienki i bardziej komfortowo zaprojektowaną przestrzeń. Oczywiście stan deweloperski wymaga sporych nakładów finansowych, by wykończyć mieszkanie czy dom i móc w nowym miejscu zamieszkać, ale ryzyko usterek jest mniejsze. Jeśli nawet się pojawią, to wszystko jest na gwarancji, więc do deweloper na swój koszt musi wszystko naprawić. Poza tym mieszkanie jest czyste, można je urządzić od początku po swojemu. Warto więc zastanowić się nad wyborem nowej nieruchomości, dla wielu osób jest to znacznie bardziej korzystna opcja.