Urządzenie domu, mieszkania czy nawet biura wymaga wykorzystania pewnych niezbędnych materiałów. Są takie elementy wyposażenia, które można pominąć, jednak trudno wyobrazić sobie wykończoną łazienkę, w której nie ma na podłodze – i częściowo także na ścianach – płytek ceramicznych.
Płytki i kafelki
Dlaczego są one tak ważne? Już choćby dlatego, że ceramika chroni powierzchnie ścian i podłóg przed zgubnym działaniem wilgoci. Płytki są wytrzymałe i solidne, a jeśli są prawidłowo położone, zapewniają równą, mocną powierzchnię na wiele lat. Dobrze znoszą obciążenia a nawet mniejsze uszkodzenia. Potrzeba dużo siły, by je naprawdę uszkodzić. Ich wadą jest to, że w razie konieczności remontu czy wykonania poważniejszych robót, nie da się ich po prostu zdjąć i ponownie założyć, ponieważ trzeba je po prostu skuć ze ściany czy podłogi. Dlatego jest to ten typ wykończenia, który wybiera się z większym zastanowieniem, gdyż ma służyć w danym pomieszczeniu latami.
Wybierając płytki ceramiczne warto wiedzieć, czym różnią się między sobą ich podstawowe rodzaje.
- glazura – tego rodzaju płytki nadają się przede wszystkim na ściany. Kolor i połysk zawdzięczają pokryciu ich powierzchni szkliwem, nie są jednak wypalane w tak wysokich temperaturach, jak inne rodzaje, co wpływa na ich trwałość. Są mniej odporne na obciążenia i uszkodzenia;
- terakota – mocniejsze i wytrzymalsze, niż glazura, sprawdzają się zatem również na podłodze;
- gres – płytki ceramiczne wypalane w wyższej temperaturze (ponad 1200 stopni!) zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość na duże obciążenia a także na zróżnicowane warunki termiczne, sprawdzają się zatem także na zewnątrz czy w kuchni, gdzie – np. w pobliżu kuchenki czy piecyka – robi się czasem naprawdę ciepło.
Aby płytki ceramiczne zapewniały odpowiednie warunki warto zwrócić uwagę na ich rodzaj, odporność i wytrzymałość. Nie wierz obietnicom producentów, że glazura jest w pełni wytrzymała, ponieważ ze względu na specyfikę produkcji to gres zapewnia wyższą wytrzymałość. Warto o tym pamiętać w czasie zakupów, tak by dopasować wybrany produkt do swoich potrzeb. Dostępność wzorów i kolorów pozwoli dopasować ofertę producenta do swoich estetycznych upodobań bez większego trudu.