Zalety posiadania oświetlenia LED w mieszkaniu

Oświetlenie LED cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością nie tylko w aranżacji biur i sklepów, ale też mieszkań i domów, gdzie można wykorzystać je na naprawdę wiele sposobów. LED-y to nie tylko ciekawy sposób na zaakcentowanie i wyeksponowanie konkretnych elementów dekoracyjnych wnętrza, ale też doskonały sposób na zróżnicowanie natężenia światła w pomieszczeniu.

Tendencja do rezygnacji z jednego, centralnego źródła światła na korzyść mniejszych i bardziej praktycznych rozwiązań zdecydowanie łączy się z rosnącą popularnością oświetlenia LED. Jakie są jednak zalety z wykorzystywania go w mieszkaniu?

Zalety technologii LED

Oświetlenie LED uważane jest dziś za jedną z najbardziej praktycznych, uniwersalnych i energooszczędnych technologii oświetleniowych dostępnych do użytku codziennego. Sposób, w jaki konstruowane są diody LED i w jaki działają żarówki LED-owe znacząco odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas żarówki tradycyjne, dając przede wszystkim szansę na znaczne obniżenie kosztów energii związanych z oświetlaniem pomieszczeń w domach.

Podczas gdy tradycyjna żarówka większość pobieranej przez siebie energii zużywa na emitowanie ciepła i rozgrzewanie się, LED działa zupełnie odwrotnie, przez co do uzyskania tej samej mocy światła pobiera energii znacznie mniej. Co więcej, LED-y są znacznie trwalsze niż inne dostępne na rynku żarówki – w warunkach domowych można korzystać z nich wiele lat bez przerwy, podczas gdy tradycyjną żarówkę trzeba wymieniać czasem kilka razy do roku.

Dość istotną kwestią w kontekście trwałości oświetlenia LED jest jego bardzo niska wrażliwość na ciągłe gaszenie i zapalanie światła, które w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka są przecież codziennością. Podczas gdy tradycyjne żarówki z każdym kolejnym włączeniem wymagają czasu na rozgrzanie się i osiągnięcie pełnej sprawności, LED-y rozświetlają się od razu i nie tracą z tego powodu na żywotności.

Rozwiązanie takie jest więc naprawdę praktyczne, biorąc pod uwagę że zużywająca się tradycyjna żarówka może zgasnąć w każdej chwili i zaskoczyć nagłym brakiem światła – żarówki LED-owe tracą moc stopniowo, delikatnie przyciemniając się i właściwie nigdy nie gasnąc całkowicie niespodziewanie.

Wybór barwy światła

Oświetlenie LED – nieskończone możliwości aranżacji

Bardzo ważną z punktu widzenia użytkownika zaletą oświetlenia LED w mieszkaniu jest fakt, że występuje ono w naprawdę wielu wariantach źródeł światła, dzięki czemu można z jego pomocą z powodzeniem oświetlić nawet trudno dostępne miejsca. Oświetlenie LED, które oferuje firma Lumentec sprawdzi się zarówno jako centralne źródło światła w pomieszczeniach, jak i w formie światła akcentowego pod półkami, blatami, na schodach czy przy lustrze.

Taśma LED z powodzeniem zmieści się w ciasnym kącie, pod półką czy w nieoświetlonym zwykle narożniku, dlatego też łatwo oświetlić za jej pomocą łazienkę czy kuchnię bez konieczności przerabiania całej instalacji w pomieszczeniu.

Ostatnią z ważniejszych zalet oświetlenia LED jest możliwość swobodnego dostosowywania barwy światła – dość łatwo można znaleźć tu zarówno światło ciepłe jak i zimne, dlatego też z powodzeniem można dopasować żarówkę do każdego pomieszczenia i stworzyć w nim naprawdę komfortowe i bezpieczne dla wzroku i samopoczucia warunki.

Warto zwracać w tej kwestii uwagę na opakowanie – barwa światła będzie na niej wyrażona w kelwinach. Im niższa, tym światło cieplejsze, bardziej żółte, relaksujące i  idealne do salonów czy sypialni. Światło zimne, w przedziale powyżej 5000K to już światło białe, sprzyjające koncentracji ale też na dłuższą metę dość niekorzystne dla wzroku.

Inwestycja w oświetlenie LED w mieszkaniu może wiązać się z wyższym wydatkiem początkowym, jednak po czasie okazuje się być naprawdę opłacalna a co najważniejsze bardzo wygodna.

Oświetlenie LED to nie tylko gwarancja oszczędności i lepszej wydajności żarówek, ale przede wszystkim komfort dopasowania oświetlenia do własnych potrzeb, niezależnie od rozmiarów czy możliwości samego pomieszczenia.