Zalety posiadania oświetlenia LED w mieszkaniu

Oświetlenie LED cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością nie tylko w aranżacji biur i sklepów, ale też mieszkań i domów, gdzie można wykorzystać je na naprawdę wiele sposobów. LED-y to nie tylko ciekawy sposób na zaakcentowanie i wyeksponowanie konkretnych elementów dekoracyjnych wnętrza, ale też doskonały sposób na zróżnicowanie natężenia światła w pomieszczeniu.

Tendencja do rezygnacji z jednego, centralnego źródła światła na korzyść mniejszych i bardziej praktycznych rozwiązań zdecydowanie łączy się z rosnącą popularnością oświetlenia LED. Jakie są jednak zalety z wykorzystywania go w mieszkaniu?

Zalety technologii LED

Oświetlenie LED uważane jest dziś za jedną z najbardziej praktycznych, uniwersalnych i energooszczędnych technologii oświetleniowych dostępnych do użytku codziennego. Sposób, w jaki konstruowane są diody LED i w jaki działają żarówki LED-owe znacząco odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas żarówki tradycyjne, dając przede wszystkim szansę na znaczne obniżenie kosztów energii związanych z oświetlaniem pomieszczeń w domach.

Podczas gdy tradycyjna żarówka większość pobieranej przez siebie energii zużywa na emitowanie ciepła i rozgrzewanie się, LED działa zupełnie odwrotnie, przez co do uzyskania tej samej mocy światła pobiera energii znacznie mniej. Co więcej, LED-y są znacznie trwalsze niż inne dostępne na rynku żarówki – w warunkach domowych można korzystać z nich wiele lat bez przerwy, podczas gdy tradycyjną żarówkę trzeba wymieniać czasem kilka razy do roku.

Dość istotną kwestią w kontekście trwałości oświetlenia LED jest jego bardzo niska wrażliwość na ciągłe gaszenie i zapalanie światła, które w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka są przecież codziennością. Podczas gdy tradycyjne żarówki z każdym kolejnym włączeniem wymagają czasu na rozgrzanie się i osiągnięcie pełnej sprawności, LED-y rozświetlają się od razu i nie tracą z tego powodu na żywotności.

Rozwiązanie takie jest więc naprawdę praktyczne, biorąc pod uwagę że zużywająca się tradycyjna żarówka może zgasnąć w każdej chwili i zaskoczyć nagłym brakiem światła – żarówki LED-owe tracą moc stopniowo, delikatnie przyciemniając się i właściwie nigdy nie gasnąc całkowicie niespodziewanie.

Wybór barwy światła

Oświetlenie LED – nieskończone możliwości aranżacji

Bardzo ważną z punktu widzenia użytkownika zaletą oświetlenia LED w mieszkaniu jest fakt, że występuje ono w naprawdę wielu wariantach źródeł światła, dzięki czemu można z jego pomocą z powodzeniem oświetlić nawet trudno dostępne miejsca. Oświetlenie LED, które oferuje firma Lumentec sprawdzi się zarówno jako centralne źródło światła w pomieszczeniach, jak i w formie światła akcentowego pod półkami, blatami, na schodach czy przy lustrze.

Taśma LED z powodzeniem zmieści się w ciasnym kącie, pod półką czy w nieoświetlonym zwykle narożniku, dlatego też łatwo oświetlić za jej pomocą łazienkę czy kuchnię bez konieczności przerabiania całej instalacji w pomieszczeniu.

Ostatnią z ważniejszych zalet oświetlenia LED jest możliwość swobodnego dostosowywania barwy światła – dość łatwo można znaleźć tu zarówno światło ciepłe jak i zimne, dlatego też z powodzeniem można dopasować żarówkę do każdego pomieszczenia i stworzyć w nim naprawdę komfortowe i bezpieczne dla wzroku i samopoczucia warunki.

Warto zwracać w tej kwestii uwagę na opakowanie – barwa światła będzie na niej wyrażona w kelwinach. Im niższa, tym światło cieplejsze, bardziej żółte, relaksujące i  idealne do salonów czy sypialni. Światło zimne, w przedziale powyżej 5000K to już światło białe, sprzyjające koncentracji ale też na dłuższą metę dość niekorzystne dla wzroku.

Inwestycja w oświetlenie LED w mieszkaniu może wiązać się z wyższym wydatkiem początkowym, jednak po czasie okazuje się być naprawdę opłacalna a co najważniejsze bardzo wygodna.

Oświetlenie LED to nie tylko gwarancja oszczędności i lepszej wydajności żarówek, ale przede wszystkim komfort dopasowania oświetlenia do własnych potrzeb, niezależnie od rozmiarów czy możliwości samego pomieszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.