Dlaczego warto wybrać plisy okienne?

Istnieje kilka sposobów zasłaniania okien, a każdy ma swoje cechy charakterystyczne, które decydują o tym, że dany typ osłon znajduje swoich nabywców. Jednym z nich są plisy okienne, używane zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biurach, występujące w różnych kolorach i stylach. W tym artykule przeczytasz o tym, czym się charakteryzują i dlaczego warto je wybrać jako jedną z części danych pomieszczeń.

Gustowne plisy okienne

Na pierwszy rzut oka plisy okienne są podobne do innych form zasłaniania okien, takich jak choćby żaluzje. Jednak różnią się od nich w kilku zasadniczych kwestiach, co zdecydowało o popularności tej formy osłon. Jeśli szukasz ciekawej alternatywy dla stosowanych do tej pory żaluzji czy innych zasłon, z całą pewnością warto wypróbować właśnie plis. Ich cechą charakterystyczną jest tkanina przypominająca harmonijkę, stanowiąca stuprocentową osłonę w miejscu, w którym cała plisa jest rozciągnięta, czyli nie posiada ona żadnych otworów.
Nietypowy kształt takiej zasłony ma również ogromne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. Co więcej, w zależności od koloru plisy, jej styl może być bardzo różny, co pozwala na eksperymentowanie z aranżacją wnętrza. Harmonijkowy fason materiału jest jednocześnie bardzo elegancki, jeśli wybierzesz zestaw w kolorze kremowym czy fioletowym, ale może być również neutralny, jeśli zdecydujesz się na plisy białe lub szare. Ilość kolorów jest oczywiście nieograniczona, co pozwala na wybranie plis do każdego pomieszczenia.

plisa okiennaBezproblemowy sposób montowania

Plisy okienne warto wybrać również ze względu na to, że można je zamontować na oknach na kilka sposobów, co daje duże pole do manewru, jeśli z jakiegoś powodu Twoje okna pasują tylko do określonych osłon. Co więcej, mogą one być montowane przez każdego, a więc nie jest tutaj potrzebna wizyta specjalisty tak jak w przypadku, na przykład, rolet.
Montowanie plis można wykonać zarówno z użyciem wiertarki i tym samym przytwierdzić je maksymalnie stabilnie lub za pomocą mocnych zaczepek, których mocowanie nie wymaga wiercenia. Do każdego kompletu rolet powinna być dołączona instrukcja takiej instalacji, dlatego robiąc zakupy, upewnij się, że również ją posiadasz. Dzięki niej każdy jest w stanie dobrze przymocować plisy w wybranym miejscu.

Wygoda i komfort

Jedną z największych zalet plis do okien jest bez wątpliwości możliwość przymocowania i rozciągania ich w różne strony. Co to znaczy? W przypadku większości żaluzji czy rolet można je opuszczać wyłącznie z góry na dół i tym samym są one montowane na samej górze okna. Jednak plisy mogą być zamontowane na wybranej wysokości okna i rozkładane według upodobań – możesz je zamontować, na przykład, w dolnej części okna i rozciągać ku górze.
Jakie są tego zalety? Można się w ten sposób uchronić od ciekawskich spojrzeń przechodniów, którzy z zewnątrz widzą jedynie wnętrze domu do połowy okna. Dzięki temu zapewniasz sobie jednocześnie prywatność oraz światło słoneczne, które będzie oświetlało pokój przez górną, odsłoniętą część. Co jeszcze? Wiadomo, że w kolejnych porach dnia słońce zniża się i przeszkadza jedynie na danej wysokości. Plisa może znajdować się dokładnie w tym miejscu, w którym światło słoneczne razi w oczy, pozwalając jednocześnie oświetlać pomieszczenie. Warto wiedzieć również, że plisy dostępne na rynku mogą być dopasowane nie tylko do standardowych, prostokątnych okien, ale także do okrągłych, niezwykle małych czy innego rodzaju okien o nietypowych kształtach. Jest to z pewnością wartościowy wariant osłon okiennych. Wielość możliwości zastosowania plis okiennych możesz sprawdzić na stronie internetowej firmy Pamir, która zajmuje się ich produkcją (również na wymiar) i montażem.