Projektowanie wnętrz – etapy prac

Jak wygląda praca architekta wnętrz? Jakie są poszczególne etapy przygotowania wnętrza, zanim stanie się ono ukończoną całością? Projektant wnętrz to nie tylko osoba, która dobiera dodatki do aranżacji wnętrz czy kolory farb na ścianę. Projektowanie wnętrz jest bowiem znacznie bardziej złożonym procesem, wymagającym doświadczenia oraz wiedzy i umiejętności technicznej.

Aranżacja wnętrz – znajdź swój styl

Praca architekta wnętrz to nie tylko propozycja doboru elementów wyposażenia. Często obejmuje ona swego rodzaju „pracę u podstaw”, czyli kompletne przearanżowanie wnętrza w taki sposób, by mogło lepiej służyć swoim użytkownikom, a także by stanowiło miejsce miłe dla oka. Dlatego warto właśnie z taką osobą konsultować zmiany w pomieszczeniach. Najlepiej jest aranżować konkretne pomieszczenia tak, aby wszystkie razem stanowiły jedną całość. Jak tego dokonać?

Wiele osób wybiera „motyw przewodni”. Może to być kolor, kształt, a nawet konkretny przedmiot czy styl. Obecnie sporą popularnością cieszą się style o raczej wysublimowanej kolorystyce, cechujące się nieznaczną ilością akcentów, dekoracji i dodatków. Są to między innymi style skandynawski i angielski, do pewno stopnia także francuski (czasem nazywany prowansalskim), choć ten ostatni zdecydowanie nie jest tak chłodny i stonowany w kolorystyce czy prowadzeniu linii. Dla osób, które wolą mocno postawione akcenty, przepych i kontrasty polecamy styl glamour albo eklektyzm nawiązujący do baroku.projektowanie wnętrz Szczecin

Projektowanie wnętrz – krok po kroku

Aby zaprojektować wnętrze najpierw trzeba podzielić prace na trzy główne etapy:

  1. Układ funkcjonalny – w tej części projektu opracowuje się rzuty lokalu, zawierające plan usytuowania poszczególnych elementów wyposażenia. Na tym etapie najważniejsze jest stworzenie wnętrza pozwalającego na wygodne korzystanie z jego możliwości, swobodne poruszanie się i miejsce na wykonywanie codziennych czynności.
  2. Projekt koncepcyjny – ten etap projektowania obejmuje nakładanie na funkcjonalnie zaplanowaną przestrzeń elementów tworzących niepowtarzalny klimat i wybraną przez zamawiającego stylistykę. Architekt pokazuje klientowi wizualizacje oraz próbki materiałów, które mogą zostać użyte w czasie realizacji.
  3. Projekt wykonawczy – szczegółowy projekt zawierający niezbędną dokumentację i kosztorys. Na podstawie tych dokumentów wykonawca projektu powinien przygotować wnętrze według koncepcji opracowanej przez zamawiającego i architekta.

Profesjonalne projektowanie wnętrz wymaga kreatywności i umiejętności zobaczenia w na pozór zwyczajnym wnętrzu czegoś wyjątkowego. Dzięki temu architekt wnętrz potrafi odmienić każde pomieszczenie w niepowtarzalny sposób.