Płyty fundamentowe w praktyce

Płyty fundamentowe zaczynają cieszyć się w polskim budownictwie coraz większym powodzeniem. Powszechnie stosowane w krajach zachodnich, w Polsce wciąż są nowością i nie wszyscy wiedzą, czego można się po nich spodziewać, jakie są ich zalety i jakie wady. Fundament w stawianym przez nas domu jest sprawą, nomen omen, fundamentalną, dlatego warto przestudiować wady i zalety płyty fundamentowej, by być pewnym, że wybrało się ten typ fundamentu, który nam najbardziej odpowiada i który najlepiej sprawdzi się w towarzyszącym nam okolicznościach.

Technologia płyt fundamentowych a budownictwo

Ważną zaletą jest szybszy czas realizacji całego projektu budowy domu. Spowodowane jest to dwoma czynnikami: po pierwsze, mniej czasu w porównaniu z tradycyjnym fundamentem kopanym poświęcamy na prace związane z pracami wykopowymi, ponieważ nie muszą być one tak głębokie jak w przypadku popularnych fundamentów kopanych. Po drugie, podczas wykonywania płyty fundamentowej nie trzeba robić tak zwanych „przerw technologicznych”, jak ma to miejsce podczas pracy z fundamentami kopanymi, tylko już po trzech, czterech dniach, można przystąpić do stawiania ścian naszego nowego domu. Kolejną zaletą jest o wiele większa, przyrównując do fundamentów kopanych, izolacja termiczna od podłoża oraz przeciwwilgociowa. Dzięki temu cały dom jest o wiele bardziej energooszczędny, a co za tym idzie, generujący mniejsze rachunki za ogrzewanie w porównaniu z budynkami o mniej pasywnej budowie. Z tego powodu fundament grzewczy rekomendowany jest w przypadku domów pasywnych.

Niekiedy płyty fundamentowe używane są nawet w przypadku większych budowli

Płyta fundamentowa jest idealnym rozwiązaniem dla gruntów o słabej nośności, czyli o słabej odporności na obciążenia. Dzięki istnieniu płyty cały budynek staje się czymś na kształt jednolitej bryły, co zupełnie zmienia rozkład ciężkości domu i sprawia, że cała konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna. W znakomitej większości przypadków, zaletą jest spełnienie przez płytę fundamentową wielu zadań jednocześnie w procesie stawiania domu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Co to konkretnie oznacza? Otóż decydując się na płytę fundamentową mamy zapewnioną posadzkę domu (na parterze, oczywiście), nie ma potrzeby jej późniejszego wylewania, jak to jest w przypadku tradycyjnych fundamentów kopanych. Dodatkowo, płyta fundamentowa jest doskonałą izolację przeciwwilgociową, nie musimy więc stosować oddzielnej izolacji, oraz termiczną. Dodatkowo gdy nasza płyta fundamentowa i posadzka w jednym wysycha, można już kontynuować budowę stawiając ściany budynku.

Dodatkowe zalety płyt fundamentowych

Wzrasta również bezpieczeństwo instalacji hydraulicznej – w przypadku płyt fundamentowych nie ma potrzeby dzielenia rur na kilka części, wszystkie są kładzione w całości pod płytą, a wszelkie niezbędne złączenia powstają nad poziomem podłogi. Płyta fundamentowa posiada też pewne wady. Jest to opcja dla zdecydowanych i pewnych swojego projektu, ponieważ wszystkie możliwe przyłącza trzeba zaprojektować jeszcze przed wylaniem płyty, ponieważ potem nie będzie możliwości zmiany ich miejsca. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że nie będzie można dobudować piwnicy do budynku.