Każdy wracając wieczorem po całym dniu pracy marzy jedynie o chwili relaksu. Cóż jest lepszego od wyciągnięcia się w wygodnym łóżku z kubkiem ulubionej herbaty bądź lampką dobrego wina? Warto dodatkowo rozpieścić się spokojną muzyką oraz przygasić światło.
Do otrzymania upragnionego efektu niezbędne będą również świece, dające ciepły, przyjemny poblask oraz roztaczające dookoła aromaty olejków. Najpiękniej będą pachnieć świece, które wykonamy sami używając naszych ulubionych zapachów.
Jak samemu zrobić świecę w domowych warunkach?
Należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich składników. Potrzebne nam będą:
- forma na świecę,
- stare świece, mogą być częściowo wypalone,
- knot,
- w zależności od upodobań ozdoby np. suszone skórki pomarańczy, kolorowe kamyczki, muszelki itp.
Jako formy możemy użyć gotowych szklanych pojemniczków, słoików lub wykorzystać zużyte puszki po piwie, kartoniki po mleku lub plastikowe opakowania. Musimy jednak pamiętać aby przedmioty z cieńszego plastiku lub kartonu zabezpieczyć folią aluminiową przed wysoką temperaturą.
Robimy świecę krok po kroku
Przygotowanie świecy rozpoczynamy od roztopienia parafiny. Do garnka wrzucamy przygotowane stare świece i powoli je podgrzewamy w niezbyt wysokiej temperaturze. Nie musimy wyciągać wcześniej knotów, gdyż osiądą one na spodzie naczynia. W czasie roztapiania możemy przygotować formy. Aby umieścić w nich ozdoby pędzelkiem nakładamy odrobinę rozpuszczonego wosku na ściankę naczynia i przykładamy do niego np. skórkę pomarańczy bądź muszelkę. Dekorację przytrzymujemy przez chwilę, aby wosk zasechł.
Do masy z roztopionych świec możemy dodać kilka kropel olejku zapachowego w naszym ulubionym aromacie. Można także uzyskać naturalne zapachy dodając ziarenka wanilii, laskę cynamonu lub goździki – a nawet ziarna kawy.
Aby otrzymać kolorowy wosk najprościej dodać do masy kredki woskowe w odpowiednich kolorach. Pamiętajmy, że stearyna z wytopionych świec nie łączy się z barwnikami spożywczymi. Kolejną uwagą jest używanie jedynie jednego koloru na raz. Jeśli chcemy otrzymać bardziej kolorowe świece rozpuszczamy mniejszą ilość wosku w osobnych garnuszkach i osobno je koloryzujemy. Mieszanie kolorów wosku sprawi, że będzie on szary lub brązowy.
Kiedy wosk całkowicie się rozpuści przelewamy go do przygotowanej formy i umieszczamy w nim knot. Jeśli chcemy otrzymać kolorowe warstwy, wosk w odpowiednim kolorze wlewamy stopniowo, czekając, aż każda warstwa zastygnie. Jeśli nie posiadamy samego knota, możemy wyciągnąć go ze starej świecy, lub zatopić ją całą na odpowiednim mocowaniu.
W ściankach formy w odległości około 1/3 od ścianek wykonujemy dwa nacięcia naprzeciw siebie. Przez jedno nacięcie przewlekamy nitkę lub drucik, owijamy nim świecę, a końcówkę przewlekamy przez przeciwległe nacięcie. Świeca powinna znajdować się wtedy na środku formy. Kiedy wosk całkowicie zastygnie, będzie twardy i zimny, obcinamy wystającą świecę i dolewamy odpowiedniego koloru otrzymując gotowy produkt. Jeśli użyliśmy gotowego knota to działanie nie jest konieczne. Na koniec wyciągamy świecę z formy, jeśli mamy z tym problem, możemy zanurzyć całość w gorącej wodzie lub ogrzać suszarką, aby łatwiej rozdzielić materiały.
Tak wykonana świeca, będzie doskonałym uzupełnieniem każdego wystroju wnętrz. Możemy ją odpowiednio dopasować, do stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie. Co więcej, otrzymujemy jedyny i niepowtarzalny zapach, który najbardziej lubimy. Świetnym pomysłem jest wykonanie jej razem z dziećmi, aby pokazać im, że z resztek pozostałych w domu można stworzyć coś pięknego i jednocześnie dobrze się bawić wybierając ozdoby i zapachy. Takim sposobem otrzymamy unikatową rzecz nie nadwyrężając domowego budżetu.