Jakie tkaniny obiciowe królują w 2021?

Modny i nowoczesny wygląd mieszkania jest dla wielu osób bardzo ważny – nic w tym dziwnego. Każdy chce, aby design wnętrz zaskakiwał gości i cieszył oko. Czasem bywa męczące śledzenie najnowszych trendów, które bardzo szybko się zmieniają – często coś, co było popularne raptem kilka lat temu, aktualnie stało się przestarzałe i niemodne. Są jednak kolory, wzory i materiały, które z biegiem lat nadal wyglądają świeżo, dobrze i nie wychodzą z mody.

Ważne, aby postawić na bezpieczne rozwiązania, które się nie „przejedzą” i nie znudzą. Nie wyklucza to jednak możliwości zabawy i szaleństwa, podczas projektowania wystroju mieszkania. Jednak każdy powinien zastanowić się co lubi i zdecydować się na projekt mieszkania zgodny z własnym gustem. Bardzo istotne jest, aby nie podążać ślepo za nowoczesnymi trendami – czasem bywa, że ulegamy modzie, choć wcale nas ona nie przekonuje. Skutkuje to tylko szybkim zmęczeniem i koniecznością zmiany wystroju całego mieszkania. 

Tkaniny obiciowe – ich wpływ na wygląd mieszkania

Jednym z najważniejszych elementów, podczas tworzenia projektu wystroju wnętrz, jest wybór tkaniny obiciowej. To właśnie ona wpływa na ogólny jego wygląd, gdyż pokrywa krzesła, kanapy, fotele lub pufy – tego typu mebli jest w mieszkaniach naprawdę spora ilość i znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wygląd mebli to nie tylko ich kształt, wielkość oraz odpowiednie ułożenie. Kolor tkaniny obiciowej, jej materiał i faktura są jednym z najważniejszych aspektów, który wpływa na wygląd całego wnętrza. Dzięki dobraniu odpowiedniego odcienia mebli możemy zdziałać cuda – optycznie powiększyć lub zmniejszyć dany pokój, nadać mu swoistego charakteru i sprawić, że będzie przytulny. Trendy wnętrz najczęściej pochodzą ze świata mody i tym, jakie rozwiązania są aktualnie modne – meblarstwo zaskakująco dużo z branży odzieżowej czerpie. Można od razu zauważyć, że niezwykle popularne i modne wzory odzieżowe mają wpływ na trendy i design wystroju wnętrz. Ma to przede wszystkim odzwierciedlenie w kolorze mebli oraz tkanin obiciowych. 

tkaniny obiciowe

Najmodniejsze tkaniny obiciowe tego roku

Ostatnimi czasy niezwykle modne są tkaniny pikowane. Ważne jednak, aby wybrać produkt wysokiej jakości, który pikowany jest metodą ultradźwiękową – jest to gwarancja odporności tkaniny na ścieranie, a ponadto ma wpływ na jej kolorystykę. Projektując wnętrza warto postawić na harmonijne barwy, które będą się ze sobą łączyć. Nie oznacza jednak, że trzeba postawić tylko na stonowane kolory – żywe barwy są też w modzie. Szczególnie popularny jest róż, czerwień, zielony czy niebieski. Istotne jednak, aby mocne, wyraziste wzory łączyć z jasną szarością, grafitem lub beżem.

Bardzo modna stała się również tkanina imitująca aksamit, która ma delikatną i prawie niewidoczną strukturę. Materiał ten jest bardzo uniwersalny i sprawdzi się nie tylko jako obicie na meblach, ale również jako stylowa narzuta lub kapa. Tkanina ta dostępna jest w wielu kolorach – od stonowanych szarości, poprzez żywe barwy i nasycone pastele. Często kupowane są także materiały gładkie, które charakteryzują się neutralnym wyglądem i są niezwykle przyjemne w dotyku. Innym bardzo eleganckim wzorem tkaniny obiciowej jest materiał imitujący plastry miodu – wzór ten jest zaskakująco elegancki.  Wybór jest naprawdę spory, a produkty projektowane są specjalnie tak, aby były długo modne. Istotne jednak, aby wybrać materiały obiciowe produkowane przez firmę, która specjalizuje się w sprzedaży produktów wysokiej klasy.