Praca stomatologa może być naprawdę męcząca. Specjaliści Ci wykonują wiele różnych zabiegów, które wymagają wielu pozycji, postaw i ruchów, co razem może spowodować, że praktyka dentystyczna będzie wyczerpującą pracą. Dobry i przemyślany projekt gabinetu jest niezwykle ważny tak, aby umilić pracę specjaliście i sprawić, by była ona bardziej komfortowa.
Przede wszystkim wygoda
Jednym z głównych aspektów, o których powinniśmy pamiętać przy projektowaniu gabinetu dentystycznego jest ograniczenie niepotrzebnej pracy. Dla niejednego stomatologa każda dodatkowa praca wymagająca powtarzających się ruchów, długotrwałego używania rąk i niewygodnych pozycji będzie prawdziwym koszmarem, który może spowolnić wykonywane czynności z powodu zmęczenia, powodując jednocześnie rozdrażnienie pacjenta.
Aby zapomnieć o tego typu problemach ważne jest, aby zarówno dentyści, jak i asystenci byli w stanie efektywnie pracować z dala od siebie. Oznacza to, że kiedy dentysta potrzebuje narzędzia, druga para rąk jest na miejscu i może dostarczyć element prawidłowo i bezproblemowo. Umeblowanie gabinetu zabiegowego odgrywa istotną rolę. Przestrzeń ta powinna mieć sekwencyjny przepływ, pozwalający obu osobom pracować i poruszać się wygodnie, ale bez utraty tempa i produktywności. Ponadto zarówno pacjent, jak i personel powinni być prawidłowo usadzeni w wygodnych, ergonomicznych fotelach na odpowiedniej wysokości, najlepiej z powierzchnią zębów na wysokości łokcia lub nieco powyżej.
Kolory i dekoracje
Przy wyborze kolorów do naszego gabinetu, warto postawić na biele, szarości oraz pastele. Krzykliwe odcienie będą się kłócić z atmosferą spokoju i ukojenia, którą chcemy osiągnąć, mając na uwadze troskę o pacjentów, zaś biele kojarzą się z higieną i porządkiem. Jeśli naszymi pacjentami są zazwyczaj dzieci, możemy “ubarwić” przestrzeń, naklejając na ścianach naklejki np. ze zwierzętami, wprowadzając kolorowe meble i odważniejsze kolory ścian. Nie przesadzajmy jednak z tego typu elementami tak, by nie “przedobrzyć” i nie przytłoczyć gabinetu.
Wielkość i rozkład gabinetu
Przestrzeń gabinetu powinna spełniać kilka podstawowych wymagań: powinna mieć dwa wejścia, aby asystent mógł wchodzić i wychodzić z pomieszczenia w zależności od potrzeb. Obszar wokół pacjenta powinien być podzielony na cztery strefy: stomatologa, asystentkę, strefę przenoszenia instrumentów i strefę statyczną. Zakładając, że personel asystujący jest praworęczny, strefa dentysty powinna znajdować się między godziną 7 a 12 (używając zegara jako punktu odniesienia), strefa asystentki między godziną 2 a 4, a strefa statyczna między godziną 12 a 2.
Wybór wyposażenia stomatologicznego
Przy wyborze unitu, jak i jego części składowych takich jak np. szafki czy fotele, należy pamiętać, że sprzęt stomatologiczny nie jest uniwersalny, lecz dostosowany do różnych rozmiarów ciała, specjalności stomatologicznych i konstrukcji operacyjnych. Wszystkie narzędzia i urządzenia, które mają być używane, powinny znajdować się we właściwej pozycji (na poziomie łokcia lub lekko powyżej), w odpowiedniej odległości, gdzie ręce nie powinny być wyciągnięte, ale nie za blisko, ponieważ utrudni to lepsze widzenie i oświetlenie.
Wymarzony gabinet do pracy
Pamiętając o technikach i zaleceniach, dzięki którym Twoje miejsce pracy stanie się wygodne i wydajne, czas zabrać się do pracy. Jeśli nadal nie wiesz, jaki sprzęt jest najlepszy dla Ciebie i Twoich asystentów, skontaktuj się z zespołem ekspertów w dziedzinie projektowania gabinetów stomatologicznych, którzy doradzą Ci, jak stworzyć idealne środowisko, aby osiągnąć większą produktywność i wydajność, dbając jednocześnie o własne zdrowie.