Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne podczas montażu folii?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup folii to często chcemy zainstalować ją sami. Proces nie jest zbyt skomplikowany, ale niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia. Tylko dzięki temu zainstalujemy ją w sposób trwały i unikniemy pęcherzyków powietrza pod powierzchnią folii.

Różne rodzaje folii

Istnieje wiele różnych rodzajów folii. Możemy zdecydować się na folie okienne, które można stosować tylko na szkło. Mogą one służyć stworzeniu eleganckiego wyglądu, zabezpieczenia szkła lub innej ochronie. Te matowe często wykorzystuje się jako dekorację. Przeciwsłoneczne pomagają nam obniżyć nagrzewanie się powietrza w pomieszczeniu.

Możemy też zdecydować się na zakup folii ozdobnej, która może być naklejona na wszelkiego rodzaju płaskie powierzchnie. Mogą one być brokatowe, tablicowe czy metaliczne – wszystko zależy od naszego gustu i projektu, który przygotowujemy. Ogranicza nas jedynie kreatywność.

Jeszcze innym typem folii są te samochodowe. Zazwyczaj kojarzone są one z przyciemnianiem szyb, ale równie dobrze mogą posłużyć one do ochrony karoserii lub zmiany jej koloru. Możemy je stosować na fragmenty naszego auta, jako elementy dekoracyjne, lub na całą powierzchnię.

Nie zapominajmy o foliach reklamowych. Są one bardzo popularne w różnego rodzaju branżach. Pozwalają stworzyć czytelną reklamę w naszym biurze i każdym innym wybranym przez nas miejscu. Z tych jednobarwnych możemy wycinać dowolne kształty i litery. Co ciekawe istnieją również folie na dywany i asfalt. Oznacza to, że możemy okleić nimi chociażby schody, aby stworzyć ciekawy przekaz reklamowy.

Narzędzia i akcesoria potrzebne do montażu folii

W zależności od tego, czy chcemy wykorzystać folię okienną, dekoracyjną czy samochodową, jej montaż może się nieco różnić. Będziemy na pewno potrzebować narzędzi do przycinania tego materiału. Przydatna może być chemia do montażu folii oraz specjalistyczne rakle. Wszystko zależy od tego gdzie i jaką ilość folii będziemy instalować.

Jeżeli chcemy przyciemnić okna samochodu to będziemy potrzebować roztworu do nakładania folii do przyciemniania szyb, niestrzępiącej się szmatki do czyszczenia, noża do przycinania i do usuwania resztek, ściągaczki, która pozwala nam wygładzić folię, oraz opalarki. Powinniśmy znaleźć miejsce wolne od kurzu, aby rozpocząć pracę. Nie warto wybierać upałów lub mrozów, aby wykonywać taką pracę, unikajmy też dni, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Pamiętajmy też, by sprawdzić, czy nie przyciemniamy okien za bardzo – może to być niezgodne z prawem.

Kiedy instalujemy folię na okna musimy je odpowiednio wyczyścić. Podobnie jest z asfaltem, dywanami i każdą inną płaską powierzchnią. Część elementów, które musimy przygotować, zależy też od rodzaju folii, który zakupimy. Mogą one być samoprzylepne lub nie.

Jednak wiele rzeczy, w które musimy się zaopatrzyć, będzie potrzebne zawsze. Przede wszystkim przydadzą nam się specjalistyczne nożyki do przycinania i perfekcyjnego, precyzyjnego kształtowania folii. Możemy zakupić też skrobak z wymiennymi ostrzami. Na pewno przyda nam się dociskacz z gumką – dzięki temu zyskamy pewność, że folia będzie perfekcyjnie przylegać do każdej powierzchni. Bardzo często przydaje się też hak z rączką do uszczelek. Zwłaszcza jeżeli instalujemy folię na oknach samochodowych.

Jeżeli planujemy nałożyć folię na dużą powierzchnię przyda się nam linijka aluminiowa do cięcia. W zależności od wielkości folii możemy zdecydować się na linijkę, która ma 30, 50, 70, 100 lub 150 centymetrów.

Firmą oferującą folie różnego rodzaju oraz akcesoria do ich montażu jest Profilms.