Wycinka drzew – w jakich celach jest ona dokonywana?

Deforestacja jest stosowana z paru powodów. Pierwszym z nich jest zdobycie terenu uprawnego albo budowlanego. Duże obszary, które pokryte są lasami, a nadają się świetnie na założenie gospodarstwa czy wybudowania wielkiego gmachu dla dużej firmy, są po prostu niszczone. Jakiekolwiek tereny, które odpowiadają przedsiębiorcom wielkich koncernów, wykorzystywane są tylko w celach przynoszących zysk dla firmy. Natomiast, gdy mamy do czynienia z nowo budującą się farmą – trudniej jest zdobyć pozwolenie na wyrąb lasu.

Wycinka drzew służy także firmom budowlanym i tartakom. Wycinane drzewa wykorzystywane są później jako świetny materiał na tworzenie mebli czy desek panelowych. Z drzew wykonuje się kartki, z których powstają książki, więc ilość drzew jaka została już wycięta i jaka wciąż jest wycinana, może zatrważać. Jednak wszyscy potrzebujemy książek, czy drewnianych mebli i innych przedmiotów.

Jakie są negatywne skutki wylesiania dużych terenów?

wycinka drzew Liście drzew wytwarzają bardzo potrzebny dla nas tlen. W momencie, gdy co chwila na świecie wycinane jest jedno drzewo, tracimy tlen, a co za tym idzie – powstaje więcej zanieczyszczeń, z którymi coraz trudniej jest nam walczyć. Mniej tlenu powoduje również znaczną zmianę klimatu. Przyczynia się to do powstawania efektu cieplarnianego i zwiększenia się w naszej atmosferze dwutlenku węgla. Ponadto, drzewa są domami i schronieniami dla wielu zwierząt i ptaków.

Przez stałą wycinkę drzew może wymrzeć wiele gatunków zwierząt i ptactwa leśnego. Krajobrazy leśne są piękne, więc kolejnym negatywnym skutkiem deforestacji jest utrata walorów wizualnych danego terenu. Ponadto, nie bez powodu na liczne lasy nazywa się “płucami Ziemi“. Wylesianie danego terenu może wpłynąć na niego negatywnie, na przykład spowodować suszę, przez niedobór wody w glebie. Następnym takim skutkiem jest osuwanie się ziemi.

W jakich okolicznościach można wyciąć drzewa?

Są oczywiście sytuacje, w których wycinka drzew jest konieczna. W momencie zarazy panującej w lesie, drzewa narażone są na chorobę i wygnicie czy po prostu wymarcie. Trzeba zatem zrobić porządek z panującym w lesie problemem. Jeżeli jest za późno na leczenie drzew, należy je wyciąć, żeby ich choroby nie przeniosły się na tereny innych lasów.

W przypadku, gdy jedno drzewo na naszym podwórku czy ogrodzie zagraża nam – jest zbyt stare czy przechyla się w stronę linii energetycznych – należy jak najszybciej napisać wniosek do urzędu o pozwolenie na wycięcie owego drzewa. W momencie, gdy mamy już pozwolenie na wycinkę zagrażającej nam gałęzi czy całego drzewa – możemy legalnie zająć się wycinką. Najlepiej jest oddać to zadanie w ręce profesjonalistów – na przykład z firmy Driada z Warszawy. Zajmują się wycinaniem oraz pielęgnowaniem drzew i innych roślin. Używają nowoczesnego sprzętu i stosują skuteczne metody, które wypracowali w ciągu wielu lat istnienia firmy. Korzystanie z ich usług to gwarancja dobrze wykonanej realizacji.

Inaczej wygląda sprawa, gdy chcemy zakupić dużą część obszaru leśnego. Zależy w jakim celu chcemy spożytkować wykupioną ziemię. Jako wielki koncern przemysłowy mamy dużą możliwość na uzyskanie pozwolenia na wycinkę wielu drzew w celu powstania wielkich budynków czy fabryk.