Jakie gatunki drzew wybrać na drzwi drewniane?

Zaplanowanie oryginalnego wystroju wnętrz obejmuje umiejętne połączenie wyjątkowych elementów wyposażenia, doboru odpowiednich materiałów oraz uwzględnienia ich funkcjonalności. Dzięki temu można stworzyć niepowtarzalne wnętrze, które posłuży nam swoją funkcjonalnością i zapewni wygodę użytkowania na długi czas.

Gatunki drewna na drzwi wewnętrzne

W przygotowaniu wystroju wnętrz, który będzie elegancki i funkcjonalny istotne jest dobranie drzwi – oddzielają one od siebie pomieszczenia, powinny wiec być solidne i tłumiące dźwięki. Z kolei ze względu na ich dość intensywną eksploatację należy zwrócić uwagę na ich jakość, tak by były odporne na zniszczenia. W tym celu ważne jest dopasowanie odpowiedniego gatunku drewna, zapewniającego parametry, na których zależy nam najbardziej, oraz dającego wrażenie przytulności.

Popularne gatunki drewna stosowane do produkcji drzwi wewnętrznych to między innymi:

  • Dąb – jest najpopularniejszym wyborem w stolarce drzwiowej, tym bardziej, że jest szeroko dostępny w Polsce. Bardzo często wybierany jest jako surowiec do przygotowania drzwi zewnętrznych, jednak sprawdza się doskonale także jako materiał na drzwi drewniane. Daje wysoką wytrzymałość, ponieważ jest twardym materiałem, oraz znakomite walory estetyczne.
  • Olcha – producenci chętnie wybierają ten gatunek do produkcji drzwi wewnętrznych. Cechuje się on ciepłym, ładnym wyglądem, dzięki czemu doskonale nadaje się jako element wystroju wnętrz.
  • Sosna – doskonały surowiec wykorzystywany w produkcji drzwi wewnętrznych. Dzięki stosunkowo dobrej dostępności i łatwej obróbce jest to materiał tani, zatem stanowi bardzo korzystną ofertę dla wielu osób, a drzwi sosnowe cieszą się dużą popularnością.
  • Mahoń – egzotyczny gatunek o niemal legendarnej trwałości i intrygującej, czarnej barwie. Mimo wysokiej wytrzymałości łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, a dzięki naturalnej odporności na wodę jest materiałem bardzo cenionym w stolarce drzwiowej.
drzwi drewniane Śląsk

Dopasowanie faktury drewna pozwoli stworzyć przytulne wnętrze.

Oczywiście dopasowanie idealnych drzwi może obejmować także drzwi nie z litego drewna, ale ze sklejki lub płyty OSB – wbrew pozorom są to bardzo trwałe, solidne drzwi, dające doskonałe właściwości ochronne, tłumiące i izolujące. Nie do przecenienia jest kwestia dopasowania drzwi do ościeżnicy, dlatego warto kupować drzwi w całości – z ościeżnicą właśnie. W przeciwnym razie ryzykujemy, że drzwi będą nieszczelne i podatne na uszkodzenia.

Doskonałej jakości drzwi drewniane oferuje producent Halupczok – zachęcamy do zapoznania się z ofertą producenta skierowaną na region śląski – drzwi drewniane.