Firanki – co obecnie jest w modzie?

Firanki i zasłony, to elementy, które należą do podstawowego wyposażenia naszego domu lub mieszkania. W każdym pomieszczeniu znajdują się firanki, które osłaniają nas przed słońcem i zapewniają nam prywatność. Oprócz tych dwóch funkcji, jakie spełniają firanki, warto dodać, że są one również ozdobą. Kuchnia, salon czy łazienka – wszystkie te pomieszczenia mają firanki, które pasują przede wszystkim wymiarami oraz stylem. Urządzanie domu wiąże się również z wybieraniem takich elementów, jak firanki.

Obecnie, wybór wśród firanek jest szczególnie bogaty. Wśród ofert większości firm, możemy zauważyć typy firanek, które były modne kilkadziesiąt lat temu. Dziś, są one oferowane w nowszym wydaniu. Białe, delikatne firanki wykonane z siatki żakardowej, stanowią częsty wybór. Niektóre modele posiadają delikatne wzory u dołu, inne są pokryte motywami równomiernie. Można się również spotkać ze skromnymi, lecz nadal bardzo atrakcyjnymi modelami firanek, które są całe białe. Poszczególne modele mogą zawierać niewielkie wzory kwiatków.

Warto zauważyć, że tuż obok delikatnych i skromnych firanek, dużą popularnością cieszą się te modele, które są pokryte różnymi motywami na całej długości. Kwiaty, wzory geometryczne oraz hafty o mroziatych wzorach, również są dziś w modzie. Niektóre modele firanek mogą (oprócz białych haftów), prezentować kolorowe dodatki, np. owoce lub kwiaty.

 

firanki

 

Jeśli chodzi o długość – obecnie, znaczna większość z nas stawia na wygodę. Producenci firanek dopasowują swoją ofertę do wymagań klientów. Dlatego dziś możemy zakupić między innymi firankę, która będzie sięgała do samej ziemi. Długie firanki  zasłony są klasyczne i często wybierane. Dobrze dobrany wzór i model do pomieszczenia, pozwolą odpowiednio urządzić wybrane pomieszczenie. Jednak modne pozostają także firanki, które przysłaniają jedynie 1/3 długości okna.
Warto również wspomnieć o asymetrycznych firankach, które nadają się do zasłonięcia okien i drzwi balkonowych.

Jak dopasować właściwą firankę?

W zależności od naszych upodobań oraz sposobu, w jakim zostało urządzone nasze mieszkanie, dobiera się konkretny rodzaj firanek. Zazwyczaj, w każdym pomieszczeniu znajdują się nieco inne firanki, by wystrój mieszkania nie był nudny. Podczas doboru firanek, będziemy się skupiać również na tym, by dopasować ją odpowiednio do danego pomieszczenia. Inne firanki znajdą się w kuchni, w salonie, a jeszcze inne w łazience czy w pokoju dziecięcym.
Dziś, dzięki szerokiej ofercie, mamy możliwość wyboru właściwych firanek według stylu, długości oraz koloru. Równie ważnym kryterium, na podstawie którego wybiera się odpowiednie firanki, jest rodzaj i rozmiar okien. Możemy bowiem zawiesić firanki, które będą sięgać aż do podłogi, w przypadku drzwi tarasowych. Okno kuchenne może z kolei zdobić dobrze znany lambrekin.

Lambrekin jako alternatywa

Dość często możemy się dziś spotkać z lambrekinem. Jest to dość znany rodzaj ozdoby na okna, drzwi wejściowe lub baldachimy. Jest to prostokątny kawałek materiału, dość krótki i szczególnie atrakcyjny. Warto jednak zaznaczyć, że lambrekin pełni bardziej funkcję ozdobną. Jest to jednak świetny sposób na urządzenie mieszkania, które znajduje się na wysokim piętrze. Lambrekiny równie dobrze sprawdzą się w przypadku okien, które można zamknąć/ zasłonić od strony zewnętrznej.
Ta forma firanki jest odpowiednia przede wszystkim w przypadkach domów i mieszkań, które są urządzone w szczególnie kreatywny sposób.

 

Poszukujesz wyjątkowych firanek, którymi mógłbyś przyozdobić wnętrza swojego domu lub mieszkania? Sprawdź ofertę firmy Haft – www.haft.com.pl/oferta/firany-metrazowe. Znajdziesz w niej szeroki wybór firanek, które łączą w sobie tradycyjną sztukę dziewiarką wraz z nowoczesnymi trendami. Wybór jest naprawdę szeroki. Sprawdź sam!