Mieszkania, podobnie jak budynki użyteczności publicznej, są siedliskiem bakterii i różnego rodzaju alergenów, powodujących przykre dla mieszkańców dolegliwości. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup i wykorzystanie farb antybakteryjnych, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji i są przeznaczone dla alergików.
Czym charakteryzuje się farba antybakteryjna i gdzie znajdzie ona swoje zastosowanie? Kto podczas remontu powinien zastanowić się nad zakupem farby antybakteryjnej? Jakie są rodzaje i przeznaczenie farb antybakteryjnych?
Farba antybakteryjna – czym się wyróżnia?
Szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmu można spotkać nawet w przestrzeni domowej, która jest regularnie sprzątana. Kurz i pyłki osiadają w miejscach trudnodostępnych bądź takich, na których sprzątanie trudno jest znaleźć chwilę czasu. Warto również pamiętać, że alergenna potrafi być sama farba, którą pokrywamy niemal wszystkie powłoki ścienne w domu. Dlatego jeśli zmagamy się z alergią, nieważne czy sezonową, czy trwającą cały rok, warto rozważyć pomalowanie mieszkania farbą antybakteryjną. Czym wyróżnia się farba antybakteryjna?
Farba antybakteryjna w swoim składzie zawiera jony srebra, które ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe. Jony srebra są wykorzystywane również w wielu środkach czystości bądź płynach do dezynfekcji, a od niedawna znalazły także swoje zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Nic zatem dziwnego, że są one również używane do produkcji farb przeznaczonych dla alergików.
Jony srebra to reaktywne mikrocząsteczki, które potrafią łączyć się z białkami szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Jony srebra hamują wydzielanie enzymów, przez co nie zostają one wydalone przez wirusy czy bakterię. W praktyce w pomieszczeniach pomalowanych farbą antybakteryjną nie rozwijają się bakterie, które poważnie mogą wpłynąć na zdrowie mieszkańców. Dodatkową zaletą farb z jonami srebra jest fakt, że na pomalowanych nią powierzchniach nie rozwija się pleśń i grzyb.
Farba antybakteryjna a tradycyjna farba
Farba antybakteryjna ze względu na swoje właściwości jest znacznie chętniej wybierana niż farby tradycyjne. Wynika to przede wszystkim z tego, że bezpieczna farba lateksowa, z dodatkiem jonów srebra, jest przeznaczona do malowania zarówno ścian i sufitów, a sam proces malowania nie różni się niemal niczym. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby farby antybakteryjne, przeznaczone do malowania powierzchni mieszkalnych, posiadają niezbędne badania, które potwierdzają jej właściwości. Niewielka różnica w cenie, ale sporo korzyści jakie niesie za sobą wykorzystanie farby antybakteryjnej sprawia, że staje się ona bardziej popularna.
Jednocześnie ogromny wybór kolorów odcieni farby antybakteryjnej, a także jej większa trwałość i odporność na zarysowania sprawiają, że jest ona często wykorzystywana w przestrzeniach użyteczności publicznej – szpitalach, przychodniach, bibliotekach. Pomalowane nią ściany nie tylko prezentują się o wiele lepiej, ale również całe pomieszczenie jest bezpieczniejsze dla zdrowia.
Na komfort korzystania z farby antybakteryjnej z pewnością wpływa również jej bezzapachowa formuła, która nie podrażnia układu oddechowego. W składzie farby trudno też szukać rozpuszczalników oraz substancji lotnych.
Zastosowanie farby antybakteryjnej
Farbę antybakteryjną można bez problemu stosować na podłożach mineralnych. Oznacza to, że będzie dobrze pokrywała powierzchnie betonowe, tynkowe, płyty gipsowo-kartonowe, a także tapety z włókna szklanego. Farbę nakłada się w tradycyjny sposób za pomocą pędzla oraz wałka, a w przypadku dużych powierzchni, gdzie istotne jest równomierne rozprowadzenie farby, można zastosować metodę natryskową.
Farbą antybakteryjną poleca się pomalowanie pokoju alergika, który w swojej przestrzeni będzie mógł bezpiecznie spędzać czas, nie narażając swojego układu oddechowego na obecność drobnoustrojów alergennych. Farba znajdzie również swoje zastosowanie w kuchni oraz w łazience, czyli w pomieszczeniach najbardziej narażonych na rozwój grzybów i pleśni na ścianach. Farby można również z powodzeniem użyć w domach, gdzie panuje duża wilgotność. W ten sposób zabezpieczymy ściany przed niechcianymi lokatorami.
Na malowanie farbą antybakteryjną bardzo często decydują się również osoby wrażliwe na intensywne zapachy, a także te, które nie chcą korzystać produktów zawierających rozpuszczalniki i inne substancje lotne. Bezpieczeństwo, komfort użytkowania, a także większa trwałość produktu to najważniejsze zalety farb antybakteryjnych.