Parapety granitowe i kamienne – jak sprawdzają się w domach?

Niezależnie od tego, czy dopiero budujesz swój dom, czy też po prostu należy mu się gruntowny remont, całkowita zmiana zawsze przynosi pozytywne odczucia. Wiele osób stawia na piękną nową elewację, ciekawe okna czy ładne schody, zaniedbując bardzo istotny element jakim są parapety. Pełnią one jednak bardzo ważną rolę, dlatego podejmując się ich wymiany warto postawić na takie, które posłużą przez lata. Parapety granitowe i parapety kamienne stały się dość popularnym elementem ozdobnym domu. O czym należy pamiętać przy ich wyborze i na jaki postawić, by nie narazić się na dodatkowe koszty jego utrzymania?

Parapet zewnętrzny i parapet wewnętrzny

Istnieje znacząca różnica pomiędzy parapetami montowanymi na zewnątrz i wewnątrz domu. Te pierwsze mają za zadanie chronić elewację i zabezpieczać okiennice, zapobiegając jednocześnie dostawaniu się wody do wnętrza mieszkania przez nieuszczelnione elementy okien. Co więcej, parapety zewnętrzne stanowią doskonałą ozdobę i piękne wykończenie całego domu. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być jednak odpowiednio wytrzymałe i przystosowane do nieustannego kontaktu z czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy mróz.

 

parapety kamienne poznań

 

Parapety wewnętrzne odpowiadają natomiast za ruchy powietrza w pomieszczeniach, powodując równomierne mieszanie się ciepłego i zimnego powietrza. Zarówno parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne wykonywane są z wielu różnych materiałów, a wybór uzależniony jest w dużej mierze od miejsca jego umieszczenia oraz preferencji właściciela. Jest jednak jeden kruszec, który znacząco dominuje nad innymi – kamień naturalny, a w przypadku montażu na zewnątrz, granit.

Parapety granitowe i parapety kamienne

Kamień kamieniowi nierówny. Podczas gdy jeden kruszec doskonale sprawdzi się wewnątrz, inne znacznie częściej kończą jako element elewacji zewnętrznej. Zacznijmy jednak od wnętrza mieszkania. Marmur, wyglądający niezwykle efektownie jest materiałem dość nietrwałym. Choć wewnątrz będzie wyglądał on pięknie, na zewnątrz szybko ulegnie zniszczeniu. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się na marmurowe parapety w mieszkaniu należy dbać o nie tak, by samemu nie przyczynić się do uszkodzeń.

Uważaj na wszelkie upadające na nie narzędzia i przedmioty, a sam kamień zabezpiecz specjalnymi preparatami do impregnacji kamienia. Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne, tu doskonale spełnia swoją rolę granit. Podobnie jak w przypadku nagrobków, które często wykonuje się właśnie z granitu, parapety zewnętrzne muszą wykazywać dużą odporność na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz i mróz. Granit jest stosunkowo gładkim, zbitym kamieniem, więc jego czyszczenie i utrzymanie w dobrym stanie nie powinno sprawić Ci większego problemu. Jest też odporny na zadrapania czy działanie promieni słonecznych, nie musisz się więc obawiać, że szybko zmatowieje.

Popularność parapetów granitowych i kamiennych

Zainteresowanie parapetami wykonanymi z naturalnych materiałów jest ogromne, jednak nie powinno to być żadnym zaskoczeniem. Kamień wygląda w pięknie wykończonym domu znacznie lepiej, niż aluminium czy inne tworzywa sztuczne. Co więcej, jest on bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Przy odpowiednim połączeniu kamienia z wystrojem wnętrza, może on stanowić doskonałe wykończenie projektu, ozdabiając wnętrze jak żaden inny dodatek.

Jeśli więc czeka Cię remont domu lub planujesz wymianę parapetów, koniecznie rozważ te wykonane z kamienia bądź granitu. Ich koszt może być nieco wyższy, niż w przypadku parapetów z metali, jednak trwałość i wygląd są tu wartością godną swojej ceny.