Jak dobrze zacząć sprzątanie w domu? Zobacz nasze porady.

Upewnij się, że masz czas na sprzątanie

Zdecyduj, jak chcesz aby czysty był twój dom i ile czasu na to rzeczywiście masz. To pomoże Ci zdecydować, jak zaplanować własny program czyszczenia powierzchni łazienkowych. Bądź uczciwy wobec siebie,  zdecyduje co możesz zrobić, ile czasu masz, i jak motywację czujesz.

Pracuj z góry na dół, jeśli to w ogóle możliwe. Nie chciałbyś przecież, aby podczas odkurzania, okruchy spadały na podłogę. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, zacznij od największego bałaganu w domu, zajmij się poważniejszymi problemami w tym miejscu. Dla przeciętnej osoby lepiej jest pracować po trochę każdego dnia, aniżeli robić wielkie sprzątanie całego domu jednego dnia. Naturalnie możesz podzielić się zadaniami ze swoimi współlokatorami – jeśli takich masz. Jeśli mieszkasz z rodziną – wtedy rozdziel zadania dla każdego.

Zrób listę zadań i w miarę możliwości się jej trzymaj – to przyspieszy sprzątanie a także da Ci motywację

Najlepiej zacząć od listy pomieszczeń, które będą przez Ciebie sprzątane, przy czym należy zacząć od pomieszczeń najdalej wysuniętych, a skończonych w miejscu drzwi wejściowych – to ułatwia kontrolę nad zagarnianiem brudu. Nie ma przecież sensu podwójnie sprzątać i wykonywać wciąż te same czynności, prawda? Na swojej liście zapisz takie czynności jak odkurzanie, zamiatanie, mycie podłogi mopem (w tym wypadku pamiętaj aby nie stosować zimnej wody – w niej słabo rozpuszcza się płyn do mycia podłogi, poza tym słabiej ściera zabrudzenia) – najlepsza woda powinna mieć około 36 stopni – a więc temp. ciała.

Sprzątanie łazienki

Warto dokładnie posprzątać łazienkę – podnosi to komfort używania – mówią nam eksperci.

Warto wyznaczyć osoby do sprzątania

Jeśli mieszka się z innymi ludźmi całkiem normalne staje się wyznaczenie im zadań związanych ze sprzątaniem. Każdy powinien w jakimś stopniu być odpowiedzialnym za stopień czystości wewnątrz, gdyż każdy przyczynia się do powstawania brudu. Jeśli jest się silną osobą, warto objąć przywództwo i po prostu wskazać wszystkim ich zadania. Warto pamiętać aby były dostosowane do wieku. Dzieci bez problemu powinny poradzić sobie z zebraniem swoich brudnych ciuchów, zrobieniem porządku w pokoju i zaścieleniem łózka. Młodzież poradzi sobie z myciem podłogi i odkurzaniem. Dorośli mogą zabrać się za szczegóły – takiej jak kuchnia oraz toaleta.

Mycie łazienki – od czego należy zacząć?

Mycie toalety i samej łazienki to dla wielu osób zadanie, które wykonywane jest niechętnie. Warto założyć rękawiczki gumowe aby ograniczyć kontakt z bakteriami, a tym samym zapewnić sobie wyższy poziom komfortu. Sprzątanie warto zacząć od dokładne umycia sedesu. Należy w tym celu wykorzystać środki chemiczne oraz szczotkę z bardzo twardym włosiem. Po wszystkim należy poczekać chwilę aż płyn zacznie działać i i dokładnie pokryje ceramiczną powierzchnię, po czym należy go spłukać wodą. Resztę powierzchnia należy umyć gorącą wodą i wytrzeć do sucha czystą ścierką. Ważne jest również mycie prysznica, gdyż w nim zbiera się sporo bakterii, które zmniejszają komfort podczas mycia się. Należy w tym celu wziąć do ręki małą szczotkę i dokładnie wyszorować powierzchnię brodzika, szyby, klamki oraz miejsca, na których stawia się kosmetyki – żel, szampony itd. Warto do odpływu wlać środki zabijające bakterie oraz spłukać je dużą ilością ciepłej wody po 20 minutach. Pamiętajmy o wlaniu raz na miesiąc-dwa środka przeczyszczającego, który poprawi przepływ wody.