Budowa – system gospodarczy czy zlecony?

Mamy dwie metody na rozpoczęcie i realizację budowy domu. Pierwszą z nich jest system gospodarczy, najpopularniejszy w naszym kraju. Korzystając z tej opcji wszystkie działania przyjmujemy na siebie. Stajemy się na raz inwestorem, wykonawcą, zaopatrzeniowcem. Zatrudniamy wykonawców i rozliczamy się z nimi. Drugim sposobem jest system zlecony. Wszystkie działania wykonuje za nas firma budowlana. Kompleksowo zajmuje się realizacją inwestycji. Obie metody mają wady i zalety. Warto przyjrzeć się każdej z możliwości. Zaczniemy od systemu gospodarczego.

Wady i zalety systemu gospodarczego

Największą zaletą systemu gospodarczego jest pełna kontrola nad projektem. Możemy realizować wiele pomysłów już w trakcie budowy. Ograniczają nas pozwolenia, ale wiele pomysłów możemy spokojnie wprowadzić w życie. Możemy w pełni kontrolować powstawanie domu i szybko reagować na uchybienia i niedociągnięcia. System gospodarczy pozwala na dostosowanie tempa prac do stanu naszych finansów. Prace możemy prowadzić tak by było nam wygodnie. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, budując samodzielnie możemy ją spożytkować.

Teraz wady systemu gospodarczego. Po pierwsze musimy poświęcić wiele czasu i wysiłku. Wszystkie materiały musimy kupić sami i przetransportować na plac budowy. To samo tyczy się zaplanowania działań i zatrudnienia wykonawców. Nie będziemy w stanie wszystkiego wykonać samemu lub z pomocą rodziny. Możemy też nie mieć odpowiedniej wiedzy. Zatrudnienie wielu wykonawców niesie ze sobą pewne zagrożenia. W razie niedociągnięć może być nam bardzo trudno ustalić winowajcę. Musimy też liczyć się nieuczciwością zatrudnionych pracowników.

system-budowlany

Plusy i minusy systemu zleconego

W systemie zleconym wszystkie działania wykonuje firma budowlana. My płacimy i czekamy na wykonanie zlecenia. Oszczędza nam to czas, możemy zająć się sprawami zawodowymi i prywatnymi. Nie musimy martwić się zakupem materiałów i wynajmowaniem wykonawców. Dostajemy gotowy dom zgodny z obranym projektem.

Co do minusów omawianego rozwiązania, to jest ich kilka. Wszelkie pomysły i innowacje musimy zaplanować na początku, w trakcie realizacji nie mamy możliwości wprowadzania zmian. Nasz wpływ na budowę jest niewielki, musimy zaufać wykonawcy. Rozpoczynając budowę systemem zleconym, musimy posiadać znaczne środki finansowe już na samym początku.

Podsumowanie systemów

Dwa sposoby, różne podejścia do tematu. Musimy zastanowić się, który wybrać. Jeśli mamy dużo czasu, chcemy zajmować się wszystkim samemu, system gospodarczy jest dla nas. Mamy wpływ na wszystkie etapy powstawania domu. Możemy wprowadzać zmiany w projekcie, dostosowujemy tempo prac do możliwości finansowych. Jeśli natomiast nie mamy wiedzy i umiejętności do zarządzania budową, skłaniamy się ku systemowi zleconemu. Wszystkie zadania wykonuje za nas firma budowlana. Płacimy i oczekujemy rezultatów. Tylko od nas zależy, który system wybierzemy, jedno jest pewne, decyzję musimy dobrze przemyśleć.