Jaki jest wpływ korzystania z łaźni parowych na zdrowie człowieka?

Każdy z nas zna takie pojęcia jak sauna lub łaźnia parowa. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, ile moglibyśmy zyskać dzięki regularnym wizytom w niej? Gdzie możemy udać się na taki zabieg?

Najważniejsze właściwości łaźni parowej

Łaźnia parowa to pomieszczenie z podwyższoną temperaturą około 50 oC. Natomiast wilgotność względna sięga nawet 100%. Jest ona alternatywą dla osób źle czujących się w saunie suchej, gdzie temperatura jest wyższa, a wilgotność bardzo niska. Ewolucja łaźni parowej zmieniała się na przestrzeni wieków. W starożytnej Grecji regulacja warunków w niej panujących odbywała się ręcznie, za pomocą piecyka i zimnej wody. Obecnie wszystko zostało zautomatyzowane i specjalne mierniki i czujki panują nad stałymi wartościami.

Jak działa para na skórę człowieka?

Łaźnia parowa zapewnia swoje właściwości głównie parze wodnej. Gęste obłoki pary oczyszczają skórę na jej powierzchni, wnikając do niej sprawiają że staję się ona sprężysta, gładka i jędrna. Połączenie ciepłego powietrza i wilgotności sprawia, że jest to miejsce idealne do odprężenia się i zapomnienia o całym świecie. Łaźnia parowa sprawia dodatkowo, że nasze mięśnie wcześniej spięte pod wpływem stresu rozluźniają się, co tylko sprzyja ogólnemu relaksowi. Jednak łaźnia nie służy tylko do relaksu. Ma także zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki ciepłemu powietrzu, a następnie chłodnej kąpieli możemy podnieść odporność naszego organizmy, inaczej mówiąc zahartować go. Szczególne znaczenie ma to w okresie jesienno-zimowym gdzie liczba zachorowań na przeziębienia i grypy drastycznie wzrasta.

pobyt-w-lazni

U osób z niskim ciśnieniem, które objawia się chronicznym zmęczeniem oraz spadkiem energii lub w skrajnych przypadkach depresją zalecana jest kąpiel w łaźni parowej, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne, zapewniając tym samym lepszy transport składników odżywczych i mineralnych a także tlenu do wszystkich komórek w naszym organizmie. W przypadkach stałych bólów reumatologicznych łaźnia parowa także przynosi ukojenie. Pomimo wielu czynników zdrowotnych łaźnia parowa nie jest dla wszystkich. Pewne stany wykluczają możliwość wizyt w niej. Są to takie stany jak ciąża, świeże rany powypadkowe i pooperacyjne, infekcje dróg oddechowych oraz astma, wrzody, choroby weneryczne oraz upojenie alkoholowe bądź narkotykowe.

Gdzie możemy skorzystać z zalet łaźni parowej?

Łaźnie parowe możemy znaleźć w SPA, sanatoriach, centrach odnowy biologicznej, luksusowych hotelach a także coraz częściej na basenach i siłowniach. Kiedyś niewątpliwie należało to do luksusowych zabiegów, teraz stają cię coraz powszechniejsze oraz bardziej dostępne dla przeciętnego człowieka. Bardzo popularne, zwłaszcza na zachodzie stało się posiadanie własnych, przydomowych saun i łaźni.  Wykonane realizacje łaźni parowych oraz projekty warto sprawdzić na stronie producenta. Łaźnia parowa to świetny sposób na polepszenie swojego stanu zdrowia w łatwy i przyjemny sposób. Oszczędzamy tym sposobem pieniądze przeznaczone na wizytę lekarską oraz same leki, których cena sięga przy niektórych chorobach kilkaset złotych.