Wybieramy firany do kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym trzeba umiejętnie łączyć funkcjonalność z wygodą, a względy praktyczne godzić z estetycznymi. Nie jest to niemożliwe do osiągnięcia, jednak dobór odpowiednich akcesoriów bywa czasochłonny. Wśród wielu dylematów pojawia się również kwestia doboru firan – jakie materiały będą najlepsze do kuchni? Czy warto w ogóle zaprzątać sobie tym głowę?

Fasony firan do kuchni

Wybieranie firan do jakiegokolwiek pomieszczenia bywa nie tak oczywiste. Ostatnio moda podzieliła się, są na rynku trendy zachęcające do pozostawiania okien bez firan czy zasłon, są i takie, które traktują firany jako absolutną oczywistość. Jeśli chodzi o firany do kuchni wybór jest o tyle specyficzny, że trzeba wziąć pod uwagę wspomniane kwestie praktyczne. Kuchnie w większości mieszkań i domów nie są dużymi pomieszczeniami, a przy oknie często znajduje się blat kuchennej szafki, stół czy nawet zlewozmywak.firany do kuchni

Z tego powodu rzadziej spotyka się długie firany do kuchni – w ofertach rozmaitych sklepów przeważają krótsze fasony, dodatkowo nie o równej krawędzi, ale o określonym kształcie, na przykład odwróconej litery “U” czy podobnym. Dzięki temu do pomieszczenia – które, jak pisaliśmy z około 90% przypadków nie jest duże – wpada więcej światła. Długa firanka sprzyjałaby ponadto osadzaniu się na tkaninie pary, powstającej w czasie gotowania, nie mówiąc o smażeniu czy duszeniu potraw.

Firany na metry czy gotowe?

O ile dysponujemy oknami o w miarę standardowych wymiarach, można zastanowić się nad kupnem firan gotowych. Jeśli jednak okno jest nietypowo szerokie bądź wyjątkowo małe, wato zastanowić się nad inną opcją – firany na metry pozwalają dostosować szerokość materiału dokładnie do aktualnych potrzeb. Z kolei firany gotowe to większa wygoda – jeśli mamy taką możliwość, wystarczy je po prostu zawiesić i dopasować układ plis, bez konieczności skracania, poprawek i dodatkowych zabiegów.firany na metry

Zazwyczaj firany do kuchni są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka dzięki wzornictwu – przeważają motywy roślinne lub kulinarne, często pojawiają się również elementy kolorystyczne, zazwyczaj w ciepłych barwach – wśród kuchennych firan króluje kolor żółty, czerwony czy pomarańczowy. Oczywiście jeśli ktoś nie chce, aby jego kuchnia zbliżała się klimatem do rustykalnych inspiracji, można wybrać proste, klasyczne wzory, bazujące na motywach geometrycznych czy abstrakcyjnych liniach.