Wybieramy blat idealny, czyli aktualne trendy dla dużych i małych kuchni

W praktycznie każdym domu kuchnia odgrywa bardzo ważną rolę. Jest miejscem spotkań przy śniadaniu oraz pomieszczeniem, w którym większość osób zaczyna dzień od porannej kawy. Dlatego też dobrze urządzona kuchnia jest niezwykle istotna. To pomieszczenie, które powinno być nie tylko piękne i stylowe, ale także funkcjonalne i solidne. Szczególnie gdy sporą część dnia spędzamy na przygotowywaniu posiłków. Dlatego też każdy, kto planuje zakup nowych mebli kuchennych, lub remont kuchni, powinien wiedzieć, jak istotne są w tej kwestii odpowiedni blat. Jak dobrać blat idealny do małej i dużej kuchni? Na co zwracać uwagę podczas wyboru, oraz czym się kierować podejmując ostateczną decyzję? Podpowiadamy, jakie blaty kuchenne są obecnie najmodniejsze i najbardziej funkcjonalne.

Po pierwsze – wybierz odpowiedni materiał

Wygląd kuchni dla wielu osób jest niezwykle istotny. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, w końcu to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdy domu, w którym wszyscy domownicy każdego dnia spędzają sporo czasu. Podczas wyboru blatów kuchennych również nie można zapominać o ich designie. Szeroki wybór płyt blatowych do kuchni sprawia, że każdy bez problemu może znaleźć nie tylko stylistykę, ale także odpowiedni materiał o konkretnych właściwościach, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Dlatego też wybór blatu kuchennego należy bardzo dobrze przemyśleć. Choć pozornie ta decyzja może wydawać się błaha i mało istotna, to jednak w rzeczywistości odpowiedni blat roboczy w kuchni jest niezwykle istotny i decyduje o funkcjonalności tego pomieszczenia. To na nim przecież przygotowywane są potrawy oraz ustawiane są sprzęty codziennego użytku.

nowoczesna kuchnia

Spieki kwarcowe które zadowolą każdego domownika i nadadzą charakteru Twojej kuchni. Profesjonalne blaty kamienne we Wrocławiu od blatyzkamienia.pl

Jakość blatu kuchennego zależy w dużym stopniu od tego, z jakich materiałów został on wykonany. Obecnie istnieje bardzo szeroki wybór różnych materiałów na blaty kuchenne. Jest to spowodowane możliwością ciekawej obróbki oraz zabezpieczenia naturalnych surowców przed wilgocią, wysokimi temperaturami oraz uszkodzeniami mechanicznymi, o które w kuchni bardzo łatwo. Wśród modeli, które cieszą się obecnie szczególną popularnością, cieszą się blaty kuchenne kamienne, które mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z granitu i marmuru, a także z konglomeratu i spieków kwarcowych. Marmurowe blaty kuchenne wyglądają niezwykle elegancko i bardzo szykownie. Pasują zarówno do klasycznych kuchni z szafkami z frezami i ozdobnymi uchwytami, jak i do bardzo prostych szafek pozbawionych wszelkich ozdób, utrzymanych w zdecydowanie bardziej nowoczesnym stylu. Dzięki temu, że dostępne są w wielu różnych kolorach i można je swobodnie ciąć, to z łatwością odnajdą się w jasnej kuchni o niewielkim metrażu oraz uzupełnią nieco większą przestrzeń, zdobiąc nie tylko szafki, ale także i kuchenną wyspę.

Po drugie – dopasuj kuchnię do swoich potrzeb

Wygląd blatu kuchennego oraz materiał, z którego został on wykonany to nie wszystko. Bardzo istotną kwestią jest funkcjonalność oraz trwałość produktu. Stylowe blaty kuchenne granitowe oraz blaty z konglomeratu doskonale odnajdą się w różnych wnętrzach, ale do tego są one niezwykle funkcjonalnego w codziennym użytkowaniu. Kamień i spieki kwarcowe występują w wielu różnych kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie blat kuchenny marmurowy lub granitowy idealny dla siebie. Duże płyty tych materiałów można wygodnie docinać specjalistycznymi narzędziami do odpowiednich wymiarów, preferowanych przez właściciela urządzanej kuchni. Bardzo ważne podczas planowania i odmierzania blatów kuchennych jest wybranie optymalnej szerokości oraz wysokości blatu. Przestrzeń robocza musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników i dawać im swobodę działania podczas przygotowywania potraw. Blat kuchenny o odpowiedniej szerokości i umieszczony na odpowiedniej wysokości to podstawa funkcjonalności każdej kuchni i nawet w niewielkiej kuchni nie należy o tej kwestii zapominać.