Home staging – pojęcie do niedawna zupełnie nieobecne na polskim rynku nieruchomości dziś staje się coraz częstszą praktyką wielu osób, które planują sprzedać lub wynająć swoją posiadłość. Nie ważne, czy w grę wchodzi małe mieszkanko w starej kamienicy, czy duży dom na obrzeżach miasta – home stager zrobi wszystko, by zachęcić potencjalnych nabywców do postawienia właśnie na twoją nieruchomość. Home staging zbiera zarówno dobre, jak i mniej przychylne opinie wśród osób poszukujących mieszkania na zakup lub wynajem. W dzisiejszym artykule udowodnimy, że home staging jest całkiem wspaniałą praktyką, na którą warto postawić.
Na czym polega home staging?
Główną ideą i założeniem home stagingu jest stylizacja domu przed jego planowanym wynajmem lub sprzedażą przez specjalnie zatrudnioną w tym celu, znającą się na wyposażaniu wnętrz osobę. Sam pomysł home stagingu ma już kilkadziesiąt lat, choć początkowo ograniczał się on wyłącznie do sprzątania domów na sprzedaż i ewentualnego dokładania świeżych kwiatów w pokojach tak, by wnętrza sprawiały wrażenie bardziej zachęcających. Na powstanie home stagingu jako profesji wpływ mieli oczywiście Amerykanie i ich naukowe badania, dzięki którym odkryli oni, że odpowiednio przygotowana i wystylizowana nieruchomość sprzedaje się nawet dwa-trzy razy szybciej, niż tradycyjnie, a osoby kupujące są w stanie zapłacić za takie przestrzenie więcej, niż zakładałaby cena rynkowa. Choć powszechnie uznaje się, że cena mieszkania powinna być uzależniona wyłącznie od metrażu, każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że zadbany dom jest wart więcej. Home staging pomaga więc osiągnąć lepsze rezultaty sprzedażowe szybko i efektywnie. To właśnie ta kwestia budzi najwięcej kontrowersji. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie.
Zadania home stagera
Profesjonalista wyszkolony w home stagingu to przede wszystkim osoba ze znakomitym gustem wnętrzarskim i zdolnością widzenia przestrzeni w innym świetle. Osoby, które samodzielnie przygotowują własne mieszkanie na sprzedaż są już tak przyzwyczajone do jego wyglądu, że nie są w stanie obiektywnie ocenić jego ogólnego stanu. Home stager może tymczasem wyeliminować wady, których właściciel nawet nie zauważył. Kłócące się ze sobą elementy wystroju, nieporządek, zbyt duża ilość ciężkich i przytłaczających dekoracji – każdy, nawet najdrobniejszy element wystroju ma ogromny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia. W dzisiejszych czasach wielu kupujących lub wynajmujących mieszkania stawia przede wszystkim na komfort i pomieszczenia gotowe do zamieszkania. Jeśli więc w mieszkaniu panuje nieład, osoba taka prawdopodobnie zrezygnuje z jego nabycia. Home stager pomaga uniknąć tego typu sytuacji. Home stager, po dokonaniu wstępnych oględzin i przedstawieniu domownikom planu renowacji pomieszczenia sporządzi wycenę, a następnie dokona metamorfozy. Wybierając specjalistę warto dowiedzieć się też, czy firma nie zajmuje się również fotografią pomieszczeń – zdjęcia, które trafią do ogłoszenia są tak samo ważne, jak jego rzeczywisty wygląd.
Dlaczego warto korzystać z usług home stagingu?
Człowiek działa na podstawie zmysłów i emocji. To, jakie pierwsze wrażenie wzbudzi w nas dana sytuacja czy miejsce ma największy wpływ na zdanie, jakie sobie o danej rzeczy wyrobimy. W przypadku mieszkań sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Klienci, którzy już po przekroczeniu progu widzą, że mieszkanie jest czyste i zadbane i właściwie wymaga tylko wniesienia własnych walizek z dobytkiem z pewnością poczują się zachęceni do zakupu. Porady, jakich dostarczy home stager mogą tchnąć nowe życie w nieco podniszczone już pomieszczenie i sprawić, że pozornie brzydkie mieszkanie stanie się piękne i nowoczesne niewielkim nakładem finansowym. Pamiętajmy, że czasami nie remont, a zwykłe przemeblowanie wystarczą, by zupełnie odmienić nastrój danego pomieszczenia.