Skąd wziąć projekt budynku mieszkalnego?

Każdy budynek mieszkalny musi być postawiony zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz z zachowaniem wielu różnych wytycznych i norm. Jest to kwestia, o której słyszał chyba każdy, niezależnie od tego, czy planuje w najbliższym czasie budowę własnego domu, czy też nie. Jednak skąd wziąć projekt domu, aby mieć pewność, że będzie on zgodny z oczekiwaniami oraz dopasowany do konkretnej działki i wymagań prawnych? Dowiedz się, jakie masz w tym zakresie możliwości. 

Idealny dom nie musi być szyty na miarę, czyli gotowe projekty

Projekt domu musi być wykonany przez odpowiedniego specjalistę, który posiada odpowiednie uprawnienia oraz przede wszystkim doskonale zna się na wymogach prawa budowlanego. To od przepisów w tym zakresie zależy, jak muszą być rozmieszczone ściany nośne oraz gdzie powinny znajdować się okna. Prawo budowlane warunkuje również to, w jakiej odległości od granicy działki powinien znajdować się dom, a także rozmieszczenie instalacji elektrycznej, kominowej i wodociągowej oraz wielu innych istotnych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania budynku, który na podstawie projektu ma powstać. Dlatego też po projekt domu należy udać się do profesjonalnego biura projektowego, gdzie znaleźć można odpowiednich specjalistów z wykształceniem oraz z uprawnieniami, które umożliwiają wykonywanie tego zawodu.

W biurach projektowych bardzo często można kupić gotowe już projekty. Wybór jest bardzo duży, a domy znacznie różnią się od siebie w kwestii metrażu, liczby pięter oraz rozmieszczenia pomieszczeń we wnętrzu. Dzięki szerokiej dostępności różnych projektów każdy klient może wybrać taki wariant, który będzie jednocześnie dopasowany do jego działki oraz do jego indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne szczególnie ze względu na możliwość zaoszczędzenia czasu. Ponadto wybór gotowego już projektu, a nie jego indywidualne wykonanie, jest o wiele tańszą opcją, a więc pozwala również na poczynienie oszczędności, które na pewno przydadzą się w trakcie budowy.

Rzeczoznawcy budowlani

Zbuduj dom z Twoich marzeń i wybierz wykonanie indywidualnego projektu

W biurach projektowych dostępne są oczywiście nie tylko gotowe projekty do kupienia od ręki. Istnieje również możliwość wykonania projektu zgodnie z konkretnymi wytycznymi klienta, który będzie w stu procentach dopasowany do jego potrzeb oraz do możliwości, jakie daje posiadana przez niego działka. Oczywiście wszelkie wymagania muszą być tak skorygowane, aby były zgodne z przepisami prawa budowlanego. Jest to jednak bardzo dogodna opcja, która pozwala na stworzenie domu idealnego. Dokładnie takiego, jaki sobie wymarzyłeś. Będzie on na pewno idealnie dopasowany do potrzeb Twojej rodziny w stu procentach oraz sprawi, że będziecie gotowi realizować swoje plany na przyszłość.

Koszt wykonania projektu domu na indywidualne zlecenie zazwyczaj jest wyższy niż kupno gotowego projektu. Jednak jest to koszt, który warto rozważyć, ponieważ taka opcja daje ogromne pole do popisu i duży komfort twórczy pod względem rozplanowania pomieszczeń, układu i kształtu całego budynku oraz wszelkich innych kwestii. Należy jednak pamiętać, że gotowy projekt można dostać od ręki, a na projekt indywidualny trzeba trochę poczekać. Dlatego też ta opcja jest odpowiednia dla osób, którym bardzo nie spieszy się z rozpoczęciem budowy. Jeśli goni Cię czas, to warto jednak zdecydować się na usługi projektowe. Jeśli z kolei zarezerwowałeś sobie odpowiednią ilość czasu przed rozpoczęciem prac na wykonanie dopracowanego, indywidualnego projektu budynku mieszkalnego, to będziesz miał szansę stworzyć z pomocą projektanta dom swoich marzeń.