Zaplanowanie rozmieszczenia oświetlenia stanowi kluczową kwestię, jeśli chce się efektywnie wykorzystać światło naturalne oraz maksymalnie zaoszczędzić na rachunkach za energię. Niezależnie czy ma się do czynienia z lokum w stanie deweloperskim albo dokonuje się generalnego remontu mieszkania zakupionego na rynku wtórnym, cały proces potrafi być żmudny i skomplikowany. Na co warto zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania zastosować, aby uzyskać w pełni funkcjonalne i estetyczne oświetlenie w swoim domu?
Ekspozycja na słońce
Bardzo ważną kwestią jest rozmieszczenie poszczególnych pokoi oraz okien względem ekspozycji na światło słoneczne. Inne zasady będą panować w mieszkaniu zorientowanym na północ czy wschód, a zupełnie inne w takim o położeniu południowo-zachodnim. Jeżeli mamy do czynienia z przestrzenią, w której jest bardzo mało światła naturalnego, należy zastosować oświetlenie o zabarwieniu ciepłym, które będzie imitować działanie promieni słonecznych. Jest to niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia oraz zadbania o swój wzrok, szczególnie jeśli jest to również miejsce codziennej pracy.
W przypadku mieszkania mocno nasłonecznionego, można pokusić się o oświetlenie chłodne, które będzie sprawiało wrażenie, że wnętrze nie nagrzewa się tak mocno, jak w istocie ma to miejsce. W tego typu mieszkaniach można też zastosować skromniejszy system oświetlenia, o mniejszej mocy, z racji, że pomieszczenia są naturalnie doświetlone praktycznie od świtu do zmierzchu, co z pewnością przełoży się na większe oszczędności za wykorzystywaną energię. Uwzględnienie i wykorzystanie atutów mieszkania w kwestii naturalnej ekspozycji na światło słoneczne jest niestety często zaniedbywaną kwestią przy wykonywaniu systemu oświetlenia. Warto o tym pamiętać, jeśli całe wnętrze ma być projektowane przez architekta wnętrz, a także zatrudnić odpowiednią firmę budowlaną, która zrealizuje oświetlenie, mając na uwadze orientację geograficzną remontowanego mieszkania.
Systemy oświetlenia warte uwagi
Jeżeli zostało ustalone w jakim stopniu dane mieszkanie pozostaje zacienione albo naturalnie nasłonecznione, warto zastanowić się nad wyborem rodzaju oświetlenia, aby zachować ciekawą i modną stylistykę wnętrza. Jeżeli dane pomieszczenie potrzebuje punktowego rozmieszczenia sztucznego światła, można wykonać podwieszany sufit. Skutecznie zamaskuje pociągnięte przewody, a także ukryje wszelkie pęknięcia i krzywizny, jeśli remont obejmuje tak zwane stare budownictwo. Tego typu zabieg zdecydowanie podniesie walory estetyczne przestrzeni i pozwoli na dowolne kombinacje w zakresie ustawienia i natężenia światła. Jest to bardzo dobry pomysł, jeśli myśli się o bardzo oszczędnym oświetleniu LED, które na dodatek można dowolnie modyfikować z biegiem czasu.
Podwieszany sufit, który wykonują specjaliści z firmy wykończeniowej Stylbud Wrocław, składa się z płyt kartonowo-gipsowych, pozwalających na tworzenie dowolnych, nawet wielopoziomowych wzorów na suficie. Poza zapewnieniem atrakcyjnego efektu estetycznego, doskonale doświetlą albo przyciemnią dane wnętrze, wprowadzając pożądany nastrój. Ponadto, podwieszany sufit stanowi skuteczną formę izolacji akustycznej, co będzie szczególnie cenne, jeśli posiada się głośnych sąsiadów nad swoim mieszkaniem.
Kompleksowa usługa
Przy wyborze firmy, która będzie odpowiadać za montaż całej instalacji elektrycznej oraz poprowadzenie wybranego systemu oświetleniowego, warto zainteresować się czy pełni ona kompleksową usługę. Poza projektowaniem, dobry wykonawca nie tylko uwzględni dostęp do światła naturalnego, ale będzie potrafił zaproponować całkowite przearanżowanie wnętrza mieszkania, nawet w postaci zmiany rozmieszczenia ścian działowych, tak, aby uzyskać jak najlepszy końcowy efekt. Warto szukać firm, które będą gwarantować kompleksowe wykończenie remontowanego mieszkania, wydobywając w ten sposób pełen potencjał projektowanego oświetlenia.