Rodzaje uchwytów porcelanowych

Odpowiednio dobrany uchwyt może całkowicie zmienić charakter całego mebla. Decydując się na zmianę dotychczasowych uchwytów możemy z łatwością odmienić stare, zapomniane meble i nadać im drugiego życia. Aby szafki czy komody nabrały bardziej ekskluzywnego i zarazem eleganckiego charakteru dobrym pomysłem będzie dobranie uchwytów wykonanych z porcelany. Ten delikatny materiał wywodzący się z Chin może posłużyć zarówno jako dekoracja jak i element praktyczny. Jego ogromną zaletą jest wytrzymałość, odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych co sprawia, że doskonale sprawdza się on np. jako element mebli. Jakie rodzaje uchwytów możemy wykorzystać ? Jak dobierać je pod względem charakteru mebli?

Retro gałki

Wymiana tradycyjnych uchwytów na gałki doskonale sprawdzi się zwłaszcza w starszych, lekko zniszczonych meblach. Najlepiej sprawdzają się one przy szafkach i komodach o niewielkich wymiarach, nadają one wówczas lekkości i delikatności. Gałki doskonale wpasują się jako element niewielkich szafeczek i półek w sypialni lub przy meblach posiadających oszklenie. Porcelanowe wykończenia sprawdzą się szczególnie w drewnianych, tradycyjnych meblach. Często wykorzystuje się je na przykład w kuchniach wykonanych w angielskim stylu. Stanowią one także praktyczny i dekoracyjny detal wykończenia różnorodnych kredensów oraz toaletek.

Bardzo często porcelanowe gałki są dodatkowo zdobione delikatnymi malunkami, które jeszcze bardziej podkreślają misterność ich wykonania. Kolor detali warto dobrać do np. koloru pobliskich ścian. Uchwyty porcelanowe w kształcie gałek mogą być koliste lub posiadać płaską górę. W wielu sklepach dostępne są również uchwyty w kształcie muszelek, które najlepiej będą prezentowały się w eleganckich łazienkach lub np. w toaletce w garderobie. W przypadku urządzania bardziej nowoczesnych wnętrz porcelanowe uchwyty w formie gałki również mogą zostać wykorzystane. Wówczas najlepiej zestawić je z delikatnymi meblami o pastelowych kolorach.

Interesującym pomysłem może być połączenie  gałek z uchwytami i ich zastosować  w jednym pomieszczeniu, na przykład montując gałki w szafkach, a uchwyty w szufladach. Wykorzystując zdobione gałki z konkretnymi motywami warto zdecydować się na ich niestandardowe połączenia np. motywy kwiatów połączyć z elementami zwierzęcymi. Dzięki temu stworzymy swego rodzaju „galerię sztuki”.

Klasyczne porcelanowe uchwyty

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z porcelanowych uchwytów również przy wystrajaniu tradycyjnych mebli i wnętrz. Wówczas uchwyty przyjmują standardową podłużną formę, która jest wyjątkowo poręczna i dobrze sprawdza się w codziennych sytuacjach. Zazwyczaj jest ona o jednolitym kolorze, a jej brzegi wykonane są z mocnej stali. Klasyczne porcelanowe uchwyty mogą z powodzeniem zostać zastosowane w większych szafach, komodach. Są one dość uniwersalne, a ich bogaty wybór w sklepach dodatkowo ułatwia podjęcie właściwej decyzji.

Pamiętajmy, że decydując się na zmianę uchwytów w szafach gdzie będą zastosowane tylko dwa elementy możemy wykorzystać bardziej ozdobne modele. Gdy pragniemy wymienić uchwyty np. w komodzie lepiej wybierzmy bardziej stonowane, proste wzory. Dzięki tym zasadom unikniemy efektu nadmiaru, który mógłby popsuć wizualny efekt całego pomieszczenia.

Nowoczesne uchwyty porcelanowe

Porcelanowe uchwyty możemy z powodzeniem zastosować także w całkowicie nowoczesnych wnętrzach. Obecnie w ofertach wielu sklepów dostaniemy minimalistyczne wersje uchwytów, które doskonale sprawdzą się w monokolorowych, prostych wnętrzach. Będą one stanowiły niebanalny dodatek, który zagwarantuje, że nawet stare meble, które posiadają oznaki zniszczenia nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Porcelanowe uchwyty z powodzeniem mogą posłużyć jako element do stworzenia niestandardowej, awangardowej aranżacji wnętrz. Wykorzystując porcelanowe, proste uchwyty możemy w szybki sposób odświeżyć wygląd starych mebli, które pragniemy wykorzystać w urządzaniu nowego wnętrza. Inspiracją dla nas mogą być różnego rodzaju magazyny lub programy, jednak warto również postawić na swoją własną kreatywność i pomysłowość.

Interesującym połączeniem może być np. zastosowanie malowanych gałek porcelanowych lub uchwytów w kształcie muszek właśnie w minimalistycznym wnętrzu. Będą one wówczas wyrazistym detalem, który będzie zwracał na siebie uwagę. Zastosowanie eklektycznych połączeń świetnie sprawdza się w różnorodnych wnętrzach, jednak należy zachować ostrożność aby pomieszczenie nie zastało przedobrzone zbyt dużą ilością kolorowych detali wykonanych z odmiennych materiałów.