Rodzaje uchwytów porcelanowych

Odpowiednio dobrany uchwyt może całkowicie zmienić charakter całego mebla. Decydując się na zmianę dotychczasowych uchwytów możemy z łatwością odmienić stare, zapomniane meble i nadać im drugiego życia. Aby szafki czy komody nabrały bardziej ekskluzywnego i zarazem eleganckiego charakteru dobrym pomysłem będzie dobranie uchwytów wykonanych z porcelany. Ten delikatny materiał wywodzący się z Chin może posłużyć zarówno jako dekoracja jak i element praktyczny. Jego ogromną zaletą jest wytrzymałość, odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych co sprawia, że doskonale sprawdza się on np. jako element mebli. Jakie rodzaje uchwytów możemy wykorzystać ? Jak dobierać je pod względem charakteru mebli?

Retro gałki

Wymiana tradycyjnych uchwytów na gałki doskonale sprawdzi się zwłaszcza w starszych, lekko zniszczonych meblach. Najlepiej sprawdzają się one przy szafkach i komodach o niewielkich wymiarach, nadają one wówczas lekkości i delikatności. Gałki doskonale wpasują się jako element niewielkich szafeczek i półek w sypialni lub przy meblach posiadających oszklenie. Porcelanowe wykończenia sprawdzą się szczególnie w drewnianych, tradycyjnych meblach. Często wykorzystuje się je na przykład w kuchniach wykonanych w angielskim stylu. Stanowią one także praktyczny i dekoracyjny detal wykończenia różnorodnych kredensów oraz toaletek.

gałka porcelanowa giusti

Gałki porcelanowe w stylu retro prezentują się niezwykle pięknie i potrafią całkowicie odmienić wygląd mebli. Zdjęcie pochodzi ze strony: http://uchwytyporcelanowe.pl.

Bardzo często porcelanowe gałki są dodatkowo zdobione delikatnymi malunkami, które jeszcze bardziej podkreślają misterność ich wykonania. Kolor detali warto dobrać do np. koloru pobliskich ścian. Uchwyty porcelanowe w kształcie gałek mogą być koliste lub posiadać płaską górę. W wielu sklepach dostępne są również uchwyty w kształcie muszelek, które najlepiej będą prezentowały się w eleganckich łazienkach lub np. w toaletce w garderobie. W przypadku urządzania bardziej nowoczesnych wnętrz porcelanowe uchwyty w formie gałki również mogą zostać wykorzystane. Wówczas najlepiej zestawić je z delikatnymi meblami o pastelowych kolorach.

Interesującym pomysłem może być połączenie  gałek z uchwytami i ich zastosować  w jednym pomieszczeniu, na przykład montując gałki w szafkach, a uchwyty w szufladach. Wykorzystując zdobione gałki z konkretnymi motywami warto zdecydować się na ich niestandardowe połączenia np. motywy kwiatów połączyć z elementami zwierzęcymi. Dzięki temu stworzymy swego rodzaju „galerię sztuki”.

Klasyczne porcelanowe uchwyty

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z porcelanowych uchwytów również przy wystrajaniu tradycyjnych mebli i wnętrz. Wówczas uchwyty przyjmują standardową podłużną formę, która jest wyjątkowo poręczna i dobrze sprawdza się w codziennych sytuacjach. Zazwyczaj jest ona o jednolitym kolorze, a jej brzegi wykonane są z mocnej stali. Klasyczne porcelanowe uchwyty mogą z powodzeniem zostać zastosowane w większych szafach, komodach. Są one dość uniwersalne, a ich bogaty wybór w sklepach dodatkowo ułatwia podjęcie właściwej decyzji.

Pamiętajmy, że decydując się na zmianę uchwytów w szafach gdzie będą zastosowane tylko dwa elementy możemy wykorzystać bardziej ozdobne modele. Gdy pragniemy wymienić uchwyty np. w komodzie lepiej wybierzmy bardziej stonowane, proste wzory. Dzięki tym zasadom unikniemy efektu nadmiaru, który mógłby popsuć wizualny efekt całego pomieszczenia.

Nowoczesne uchwyty porcelanowe

Porcelanowe uchwyty możemy z powodzeniem zastosować także w całkowicie nowoczesnych wnętrzach. Obecnie w ofertach wielu sklepów dostaniemy minimalistyczne wersje uchwytów, które doskonale sprawdzą się w monokolorowych, prostych wnętrzach. Będą one stanowiły niebanalny dodatek, który zagwarantuje, że nawet stare meble, które posiadają oznaki zniszczenia nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Porcelanowe uchwyty z powodzeniem mogą posłużyć jako element do stworzenia niestandardowej, awangardowej aranżacji wnętrz. Wykorzystując porcelanowe, proste uchwyty możemy w szybki sposób odświeżyć wygląd starych mebli, które pragniemy wykorzystać w urządzaniu nowego wnętrza. Inspiracją dla nas mogą być różnego rodzaju magazyny lub programy, jednak warto również postawić na swoją własną kreatywność i pomysłowość.

Interesującym połączeniem może być np. zastosowanie malowanych gałek porcelanowych lub uchwytów w kształcie muszek właśnie w minimalistycznym wnętrzu. Będą one wówczas wyrazistym detalem, który będzie zwracał na siebie uwagę. Zastosowanie eklektycznych połączeń świetnie sprawdza się w różnorodnych wnętrzach, jednak należy zachować ostrożność aby pomieszczenie nie zastało przedobrzone zbyt dużą ilością kolorowych detali wykonanych z odmiennych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.