Parametry drzwi zewnętrznych

Drzwi, jakie znajdują się po zewnętrznej stronie naszego domu czy mieszkania, odrywają kluczową rolę. Ich zadaniem jest bowiem zapewnienie nam maksymalnej ochrony przed włamaniem, kradzieżą lub szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości zewnętrzne drzwi drewniane od sprawdzonego producenta, będą nam służyć przez wiele lat.

Dziś, dzięki wielu unowocześnieniom, możemy dostać najlepszej jakości drzwi i nie musimy szukać długo sprawdzonego producenta. Firmy tworzą drzwi zewnętrzne w oparciu o najczęstsze wymagania i oczekiwania klientów. Obecnie, możemy zakupić drzwi z różnymi rodzajami skrzydeł, o różnej wysokości i szerokości. Drzwi, jako jeden z głównych elementów wyposażenia naszego mieszkania lub domu, muszą odpowiadać nam nie tylko w zakresie estetyki. Rola jaką pełnią znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo i komfort.

Czym się charakteryzują drzwi zewnętrzne i w jaki sposób wybrać idealne? W tym artykule odpowiadamy na pytania.

Idealne drzwi drewniane

Dobór odpowiednich drzwi zewnętrznych jest dość długim i niełatwym procesem. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania, należy znać wszystkie parametry drzwi. Parametry te dotyczą przepuszczania ciepła, hałasu oraz wodoszczelności. Warto wybierać drzwi z najniższym parametrem U. Przez tego typu drzwi, ciepło ucieka najszybciej, przez co musimy przeznaczać dodatkowe koszta na ogrzewanie domu.

Drzwi muszą zapewniać nam ochronę przed działaniem wilgoci i wody. Deszcz oraz śnieg mogą przyczynić się do zniszczeń, zwłaszcza w dolnych partiach drzwi. Poza tym, drzwi chronią mieszkanie przed dostaniem się wody do wnętrza. Jak podają specjaliści z firmy Halupczok, klasy które określają wodoszczelność drzwi, obejmują obszar od 1A do 9A. Im wyższy jest współczynnik, tym większą ochronę zapewnia dany model drzwi.

Istotne jest również, aby drzwi drewniane cechowały się odpornością na działanie szkodliwych warunków pogodowych. Czynniki atmosferyczne wpłyną na wygląd i stan drzwi nawet po kilku miesiącach. Dziś, możemy zaopatrzyć się w drzwi, które są dodatkowo impregnowane żywicą oraz specjalistycznymi lakierami. Wykorzystanie ich w procesie produkcji znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia drzwi. Odpowiedni lakier i żywica mogą zabezpieczyć drzwi także przed działaniem słońca i opadami śniegu.

drzwi

Drzwi chroniące przed hałasem

Odpowiednie drzwi zewnętrzne powinny chronić domowników/ użytkowników budynku przez nadmiernym hałasem z zewnątrz. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, przy ruchliwym skrzyżowaniu, powinniśmy wybrać drzwi, które są dodatkowo zabezpieczone izolacją akustyczną. Ochrona przed hałasem określana jest przez producentów symbolami Tu oraz Rw. Tak samo jak w przypadku określania wodoszczelności – im wyższy jest współczynnik, tym lepszą ochronę zapewniają nam drzwi.

Drzwi, które będą nas chronić przed utratą  ciepła, działaniem wilgoci i hałasu, są dziś dostępne na rynku polskim i zagranicznym. Warto zaznaczyć, że drewniane drzwi zewnętrzne najwyższej jakości są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Ich wygląd zachęca do zakupu, a umieszczenie ich w domu zapewni wpasowanie drzwi do wnętrz. Szeroka oferta rynku pozwala nam zaopatrzyć się w drzwi ze wszystkimi powyżej wymienionymi funkcjami.

Drzwi drewniane dzięki swojej uniwersalności oraz ponadczasowości, mogą być wykorzystane zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie. Niezależnie od tego jaki preferujemy styl i kolorystykę, odpowiednio dopasowane drewniane drzwi zewnętrzne będą pasować do każdego domu i mieszkania.