Ochroń swój dom przed przegrzaniem w lecie

Promienie słoneczne muskające skórę, długie dni i ciepłe noce to z pewnością nieliczne zalety lata. To jedna z najdłużej wyczekiwanych pór roku – zwłaszcza po długiej i nieprzyjemnej zimie. Ale lato to również upały, które już wcale nie są takie przyjemne.Podczas gorącego lata każdy będzie szukał schronienia z pomieszczeniach – chociaż na chwilę. Warto zatem zadbać o to, aby nasz dom był przyjaznym miejscem do letniego odpoczynku. Istnieje wiele sposobów na to, aby nie nagrzewał się w lecie. Niestety mimo kroków podejmowanych już na etapie budowania – często nawet mury nie zatrzymują gorących promieni słonecznych. Jak zatem chronić dom przed przegrzaniem?

Osłony na okna najlepszym sposobem na walkę ze słońcem

salonWiele osób na etapie urządzania wnętrz decyduje się na wybranie osłon na okna, potocznie nazywanych roletami, które mają za zadanie chronienie pomieszczeń przed nagrzewaniem się w lecie. Wybór pada najczęściej na rolety zewnętrzne i rolety wewnętrzne. Niestety, różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim właściwościami i zastosowaniem. Wybór pomiędzy nimi wcale nie jest taki prosty. Jakie osłony na okna wybrać, aby uchronić dom przed promieniami słonecznymi?

Zastosowanie rolet zewnętrznych – czy rzeczywiście są takie skuteczne?

Rolety zewnętrzne często montuje się jeszcze na etapie budowy domu, przez co decyzja o ich kupnie musi być szybka i przemyślana. Nie pełnią one funkcji dekoracyjnej – raczej mają za zadanie chronienie domu przed włamaniem. Stąd często określane są mianem rolet antywłamaniowych.
Ich największą zaletą jest jednak maksymalna ochrona pomieszczeń przed chłodem w zimie – ciepłe powietrze przy zasłoniętych roletach nie wydostaje się na zewnątrz. Analogicznie rolety zewnętrzne chronią dom przed nagrzewaniem się latem, znacznie skuteczniej niż rolety wewnętrzne. Latem jednak ich ogromnym minusem jest ograniczenie widoczności – pomieszczenie przy opuszczonych roletach jest ciemne. Na całe szczęście nowoczesne technologie, które stosują profesjonalne firmy, umożliwiają przepływ naturalnego światła, pomimo zasłoniętych okien.

Rolety wewnętrzne – szeroki wybór i mnóstwo zalet

Do najczęściej wybieranych osłon przeciwsłonecznych należą z pewnością rolety wewnętrzne. Szeroki wybór poszczególnych modeli, a także ich różnorodne zastosowanie czy walory estetyczne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w pomieszczeniach.
żaluzjeNowoczesne technologie pozwalają na wybór rolet wewnętrznych, które nie tylko doskonale będą pasowały do każdego pomieszczenia, ale także zapewnią im skuteczną ochronę przed silnymi promieniami słonecznymi. Ich ogromną zaletą jest cena, zastosowanie, a także niezwykle prosty sposób montażu.
W roletach wewnętrznych można wyróżnić modele wolnowiszące, a także coraz bardziej popularne rolety dzień/noc. O ile te pierwsze od wielu lat cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku, nie chronią pomieszczeń przed nagrzaniem tak bardzo jak rolety zewnętrzne. Ciekawe zastosowanie mają jednak rolety dzień/noc. Nie ograniczają one światła dziennego, chronią pomieszczenie, a jednocześnie świetnie zasłaniają uliczne oświetlenie nocą. Wiele osób stawia również na niezwykle dekoracyjne rolety rzymskie – ich walory estetyczne nierzadko przezwyciężają wszystkie inne zalety.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – które wybrać?

Zabezpieczenie domu przed przegrzaniem w lecie to podstawa. Dlatego warto rozważyć zakup rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Jeśli zatem pragniemy maksymalnego zabezpieczenia przed słońcem i włamaniem – warto wybrać rolety zewnętrzne. Jednak jeśli zależy nam w głównej mierze na estetyce wnętrz, wtedy sprawdzą się rolety wewnętrzne – szczególnie modele typu dzień/noc.