Jakimi kolorami pomalować meble kuchenne?

Meble powinny być dobrane do danego wnętrza nie tylko, jeśli chodzi o kształt i styl, ale bardzo ważny jest także ich kolor. Zastanawiając się nad tym dokładniej: można mieć piękny pokój, którego ściany będą pomalowane na delikatny, błękitny kolor, a meble będą białe – ostateczny efekt będzie przywodził na myśl styl rustykalny (naturalny, wiejski, świeży); można jednak mieć pokój, którego ściany będą miały błękitny kolor, ale meble będą w kolorze wściekle pomarańczowym – takie połączenie może okazać się męczące dla wzroku.

Z powyższego wynika zdecydowanie, że to właśnie kolor mebli może odegrać decydujący wpływ na charakter wnętrza. W jaki sposób dobierać więc meble? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że meble kupuje się już PO pomalowaniu mieszkania. W ten sposób można zaoszczędzić wiele kłopotów (!). To meble powinny zostać dopasowane do wnętrza – nigdy odwrotnie.

Na jakiej zasadzie dobierać kolorystykę?

Po pierwsze, trzeba pamiętać o efekcie kontrastu. Jeśli ściany mają jasny, pastelowy kolor, warto zastanowić się nad zakupem mebli o ciemnym odcieniu (niestety są one niepraktyczne, ponieważ widać na nich każdą drobinę kurzu), jeśli natomiast ściany mają ciemny kolor, warto zdecydować się na jasne meble (zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie) – radzą nam Prace Wykończeniowe 24.

Po drugie, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane meble. Wiadomo, że np. meble rattanowe nie będą miały raczej koloru zielonego czy żółtego, ponieważ ich kolor naturalny jest inny, a zmienianie go byłoby „zbrodnią”. Z kolei jeśli mowa o nowoczesnych meblach, szczególnie do pokojów dziecięcych, można pokusić się o drewniane meble w wyrazistych kolorach, które z pewnością spodobają się dziecku.

Po trzecie, kolor mebli może nawiązywać do motywów powtarzających się w innych częściach mieszkania. Np. białe meble świetnie będą komponować się z mieszkaniem urządzonym w stylu kolonialnym lub marynistycznym (tutaj idealnie będą wyglądały również dodatki wykonane z muszli, statki, a także biało-granatowe paski).

Biorąc pod uwagę powyższe rady, można mieć pewność, że nasz dom będzie zachwycał nie tylko style, ale również kolorami.

Zmywalne farby do malowania wnętrz

Świeżo i idealnie wymalowana ściana, czyste i lśniące okna, wypolerowane podłogi, nowiutkie dywany – jednym słowem – wszystko pachnące nowością i w stanie idealnym. Tak wygląda dom lub mieszkanie świeżo po remoncie lub kiedy dopiero się do niego wprowadzamy. Jednak w większości przypadków, tak perfekcyjny stan na dłuższa metę nie ma racji bytu w normalnie użytkowanych pomieszczeniach. Wszystko kiedyś ulegnie zużyciu, zniszczeniu, jednak ważne, aby taki stan nowości lub podobny, trwał jak najdłużej.

I tak każdego dnia staramy się o wszystko dbać, utrzymywać względny porządek i starać się, aby żaden z mebli się nie porysował, podłoga, długo pozostała lśniąca, a farba na ścianach w nienaruszonym stanie pozostawała jak najdłużej. I tutaj pojawia się problem.

Każdy, kto ma w swoim domu małe dziecko, albo zwierzątko doskonale wie, co znaczą usmarowane i poplamione ściany. Bo kto z młodych rodziców nie kombinował, jak zamaskować kolejne arcydzieła, pojawiające się na ścianie, malowane ręką dorastającej pociechy. A która właścicielka kotka albo pieska po powrocie z jesiennego spaceru nie zastanawiała się, jak zmyć rozkoszne, mokre łapki z świeżo odmalowanej ściany.

Łatwe malowanie ścian

I tutaj z pomocą przychodzą nam producenci farb i lakierów. Na naszych rynkach pojawiają się coraz nowsze i lepsze produkty i każdy może je dostosować do własnych potrzeb. Znajdziemy wśród nich także zmywalne farby do malowania wnętrz. Zapewnią one świeży i ładny wygląd naszym ścianom przez długi czas. Ponieważ dzięki zastosowaniu specjalnego składu komponentów, wszelkie pojawiające się zabrudzenia wystarczy zetrzeć szmatka z wodą. Nie spowoduje to zmywania się farby albo jej uszkodzenia, gdyż jest ona chroniona specjalną powłoczką powstałą podczas malowania.

Producenci farb prześcigają się w wymyślaniu coraz doskonalszych formuł, które są niezwykle trwałe i potrafią wytrzymać naprawdę wiele zmyć. Są odporne również na drobne zadrapania i uszkodzenia, które mogą się pojawiać zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu niesfornego kilkulatka, który poszukuje miejsca, aby dać upust swoim rozległym pasjom i zdolnościom artystycznym. I pojawiające się na ścianach mieszkania, przepiękne rysunki i malunki naszych pociech w łatwy sposób możemy zmyć.

Oczywiście w związku z bardziej wyrafinowaną formułą, cena tych farb również jest wyższa, ale dzięki takiemu wydatkowi, nie musimy kilka razy odnawiać mieszkania.