W ostatnich latach coraz popularniejsza jest renowacja starych poddaszy, magazynów czy fabryk. Zapoczątkowała ona nowy trend w wystroju wnętrz. Od rustykalnych wykończeń i elementów konstrukcyjnych po inspirowane miastem oprawy świetlne – to właśnie styl industrialny. Jeżeli chcemy w naszym wnętrzu stworzyć klimat jak w nowojorskim lofcie to jest to kierunek dla nas.
Gdzie szukać inspiracji do urządzenia industrialnego wnętrza?
Zanim wybierzemy jakie przemysłowe detale chcemy umieścić w naszym domu powinniśmy przyjrzeć się budynkom z historyczną przeszłością. Mogą one zainspirować nas do rozwiązań, które wcześniej nie przychodziły nam do głowy. Odsłonięte ściany z cegieł, stalowe kolumny bez okładzin z płyty z karton-gipsu i instalacja na zewnątrz to powszechne rozwiązania w magazynach lub halach produkcyjnych. To również elementy na stałe wpisane w styl industrialny.
Metal w industrialnych wnętrzach
W czasach produkcji stali i żelaza na całym świecie wykorzystywano elementy przemysłowe i metale, które były widoczne zwłaszcza w urządzeniach wodno-kanalizacyjnych i oświetleniu. Można było je też zauważyć w szafkach, klamkach czy elementach konstrukcyjnych dachów i słupów. Obecnie zastosowanie kutego żelaza w formie ozdobnej to piękne nawiązanie do przemysłowego klimatu. Warto zwrócić uwagę na metale szczotkowane, miedź oraz żeliwo. Pozwoli to uzyskać industrialny i ekologiczny klimat.
Warto też zainwestować w meble lub inne elementy, które mają odsłonięte mechaniczne szczegóły. Od inspirowanego kołem zębatym oświetlenia, po kinkiety nożycowe, mechanika w tych urządzeniach może być widoczna gołym okiem. Odsłonięta żarówka nie wymaga abażuru i jest atrakcyjnym detalem w industrialnym wnętrzu.
Postaw na industrialne meble
W ostatnim dziesięcioleciu styl industrialny stawał się coraz popularniejszy w projektowaniu wnętrz. Z tego powodu nastąpił wzrost liczby producentów mebli, którzy tworzyli modele zainspirowane wzornictwem przemysłowym.
Znajdziemy więc piękne łóżka, stoły, ławy, półki, fotele i szafki, które odmienią naszą sypialnie, salon, jadalnię czy kuchnię. Możemy zdecydować się na proste łóżko z baldachimem z kutego żelaza, które wyraźnie nada charakter naszej sypialni. Będziemy mogli go nieco zmieniać w zależności od tego, jaki zestaw pościeli wybierzemy. Łącząc podobne oprawy i monochromatyczne kolory możemy wprowadzić do naszej sypialni industrialny szyk.
Duży mebel, który jest punktem centralnym pomieszczenia to zawsze prosty sposób, na dodanie industrialnego charakteru wnętrzu. W jadalni lub kuchni jest to stół. Świetnie wyglądają drewniane blaty wyeksponowane na metalowych nogach. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać wykończenie innym lakierem – błyszczącym, półmatowym i matowym. Możemy też dopasować kolor drewna do naszego gustu.
W salonie nie może zabraknąć industrialnej ławy i półek na książki. Tutaj również najlepiej zdecydować się na pasujące do siebie modele. Powinny mieć one takie samo wykończenie i podobny kolor drewna. Świetnie wyglądają właśnie szafki, które łączą drewno i metal. Dzięki temu są one mocne i funkcjonalne, wpisujące się w industrialny styl, a jednocześnie nadają ciepła i przytulności pomieszczeniu.
Inne industrialne detale
Zawsze możemy wprowadzić przemysłowe detale architektoniczne do naszego domu. Bardzo stylowa będzie ściana pokryta cegłą. Innym sposobem jest wykorzystanie grafik do wyrażenia naszego stylu. Odważna kreacja na ścianie od razu stworzy klimat i zwróci uwagę. Możemy wymyślić własny wzór nawiązujący do naszego miasta lub symboli z naszych ulubionych książek czy filmów.
Styl industrialny nie jest ciężko wprowadzić do naszego domu i nie wymaga on ogromnych remontów. Najlepiej zainspirować się otoczeniem i zainwestować w kilka przyciągających uwagę, pięknych mebli.
Tekst powstał dzięki współpracy z firmą House4Design, która zajmuje się produkcją mebli kuchennych na wymiar w Szczecinie.