Jak sprawdzi się sklejka w Twoim wnętrzu?

Sklejka, to materiał drewnopochodny, którego struktura opiera się na nieparzystej liczbie warstw sprasowanego, cienkiego drewna. Sposób ich klejenia rozróżnia sklejki suchotrwałe i wodoodporne. To sprawia, że tego typu materiał wykazuje duże możliwości aranżacyjne. sklejkaWe wnętrzach sklejka wykorzystywana jest w tworzeniu mebli, obudowie podłóg czy ścian.
Zalety sklejki, to przede wszystkim ogromna wytrzymałość, jak i elastyczność. Dzięki tej ostatniej, materiał z łatwością zgina się, przekrzywia i formułuje. Meble ze sklejki przybierać mogą zatem ciekawe kształty i różne wariacje. Po ich stworzeniu powstaje jednak pytanie zasadnicze: Jak o nie dbać?

Jak dbać o meble ze sklejki?

Sklejkę wodoodporną najlepiej jest zabezpieczyć matowymi olejami. Przemawia za tym głównie walor estetyczny, a także fakt, że tego typu konserwant umożliwia również późniejsze jego punktowe uzupełnianie. W sytuacji, kiedy ewentualnemu uszkodzeniu ulegnie mała część mebla, nie trzeba odnawiać go w całości. Dobrze, gdy oleje spełniają również określone normy, a więc EN71.3 czy DIN 68861.1A. Pierwsza powoduje, że powłoka jest bezpieczna dla dzieci, a druga, że jest również odporna na plamy, na przykład z napojów. Co więcej, matowe oleje co do zasady są również nieszkodliwe dla dorosłych, zwierząt czy żywności. Kiedy naolejowany mebel stoi już w naszym mieszkaniu, i tak trzeba pamiętać o jego dalszej pielęgnacji.
Warto uważać na przykład na to, aby na meblach ze sklejki nie pozostawiać mokrych plam po płynach czy napojach. Mimo, że zabezpieczymy je olejem o odpowiednich parametrach, i tak lepiej dmuchać na zimne. Kiedy zdarzy nam się wylać szklankę soku czy mleka na blat, czym prędzej zetrzyjmy go suchą szmatką. Co ważne, nie używajmy do tego celu szorstkich lub drucianych przedmiotów. Tego typu gąbki mogą bowiem uszkodzić powłokę stolika. W przypadku większych zabrudzeń, można użyć lekko zwilżonej i co ważne – miękkiej szmatki.

Sklejka, a uszkodzenia mechaniczne

sklejkaA co z uszkodzeniami mechanicznymi? W sytuacji, kiedy mebel ze sklejki zostanie uszkodzony w ten sposób, a więc zarysowany czy delikatnie wgnieciony – proces szlifowania i olejowania należy rozpocząć na nowo. W tym celu najlepiej używać papieru, który charakteryzuje się wysoką gradacją. Po zeszlifowaniu mebla, jak zwykle nakładamy na niego wartę odpowiedniego oleju.
W przypadku większych uszkodzeń, koniecznym może okazać się przymus uzupełnienia szpar, wgłębień czy zarysowań. Zanim przystąpimy do szlifowania i olejowania, musimy wtedy uzupełnić braki w sklejce tak zwaną masą szpachlową. Po wszystkim, można przejść do standardowych czynności opisanych powyżej.

Gdzie zaopatrzyć się w sklejkę?

Kiedy wiemy już, że do wykończenia mieszkania pragniemy użyć sklejki, pozostaje tylko zamówienie odpowiedniej jej ilości. W tym celu nie trzeba jednak udawać się do budowlanych marketów czy stolarzy. Wystarczy włączyć Internet. Tam znajdziemy bowiem nie tylko szereg możliwości, jeśli chodzi o typy sklejki, ale i producentów, którzy na odległość pomogą w jej doborze i cięciu. Przykładem niech będzie internetowy sklep Betulla, gdzie na indywidualne życzenie klienta mierzone, cięte i formatowane są zarówno arkusze, jak i realizowane zlecenia na wymiar. Co więcej, sklejka jakości 1 i 2 proponowana przez firmę, to najlepsze jej typy. To sprawia, że mamy pewność niezawodności i najwyżej jakości uzyskanych materiałów.