Jak ochronić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Latem wielu ludzi zmaga się z problemem nadmiernie nagrzanych pomieszczeń. Pokoje, które mają okna od strony południowej całe lato poddawane są silnemu promieniowaniu słonecznemu, co sprawia, że w pomieszczeniu temperatura gwałtownie wzrasta i nie da się w nim spokojnie i z przyjemnością przebywać. W przypadku okien radzimy sobie z takim problem zasłaniające je roletami, firanami lub zasłonami. Dzisiaj nawet ochrona okien dachowych przed słońcem nie stanowi wyzwania – możemy na oknach zamontować specjalne rolety na okna dachowe. Jeśli zaś sprawa dotyczy nadmiernego nasłonecznienia balkonów i tarasów najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z markiz.

Czym jest markiza?

Markizy są materiałowymi (lub coraz częściej wykonanymi z tworzyw sztucznych) daszkami ochraniającymi okna lub witryny sklepowe. Markizy mogą być składane lub montowane w formie stałej, zależnie od ich rodzaju i od miejsca ich mocowania.

Gdzie je mocować?

Markizy najchętniej mocowane są nad drzwiami tarasowymi, wychodzącymi na ogród. Dzięki mocowaniu ich w tym miejscu, domownicy nawet podczas upalnego lata mogą korzystać z uroków ogrodu – markiza tarasowa ochrania przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo markiza rzuca cień na okna, przez co w pomieszczeniu, przy którym markiza tarasowa jest zamocowana jest ciemniej i chłodniej.  Dzisiaj markizy tarasowe Kraków mogą być wyprodukowane w dowolnych kolorach i wzorach, zależnie od potrzeb i gustów właścicieli domu. Nie musimy się dzięki  temu obawiać, że nasze markizy Kraków nie wpasują się w zewnętrzny wystrój naszego domu.

Markizy mogą być również mocowane w mieszkaniach i na wyższych piętrach domu w formie markiz balkonowych. Taki typ markizy jest zdecydowanie mniejszy niż lżejszy od wersji tarasowej. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom świetnie sprawdzi się jako ochrona przed słońcem balkoników w mieszkaniach w blokach. Markizy balkonowe, tak jak i markizy tarasowe, mogą być zrobione w dowolnych kolorach i wzorach – zależnie od naszego gustu możemy dopasować markizę do wyglądu wewnętrznego lub zewnętrznego naszego mieszkania.

Markizy w miejscach publicznych i rekreacyjnych

Najczęściej markizy są widywane w swojej ostatniej wersji – markiz koszowych. Są to najmniejsze, nieskładane wersje markiz. Mają one półokrągły, elegancki kształt i zdobią zwykle wejścia do sklepów, ochraniając witryny przed niepożądanymi warunkami atmosferycznymi. Z uwagi na ich komercyjny charakter, taki rodzaj markiz najczęściej jest zadrukowywany nazwą i logiem firmy, której wejście wieńczy. Może to być nazwa restauracji, sklepu, sklepu winiarskiego lub np. piekarni. Takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie i co ważne, głównie w przypadku sklepów z artykułami spożywczymi, ochrania witrynę przed nadmiernym nagrzaniem słonecznym i zepsuciem się produktów.

Nic dziwnego, że obecnie coraz chętniej korzystamy z markiz. Są one nie tylko bardzo eleganckie, ale i stanowią skuteczną ochronę przed słońcem – tak istotną w upalne lato.