Domowe elektronarzędzia to przede wszystkim sprzęt, którego możemy używać zarówno podczas budowy, podczas remontu jak i podczas rozmaitych prac wykonywanych hobbystycznie. Elektronarzędzia dzielą się ze względu na zastosowanie, moc, czy sposób zasilania. W tym artykule przedstawimy najważniejsze elektronarzędzia oraz ich zastosowanie. Bazujemy na elektronarzędziach marki Bosch.
Sprzęt pół stacjonarny – pilarki
Piły należą do stosunkowo dużych oraz ciężkich elektronarzędzi, dlatego też można stwierdzić, że są w połowie stacjonarnym sprzętem. Przeznaczone są do precyzyjnego cięcia różnych elementów. Dzięki obrotowej tarczy, często z ząbkami są w stanie równo przepołowić drewno, metal czy nawet beton. Bosch proponuje przede wszystkim piły, które przeznaczone są do profesjonalnego zastosowania. Wyróżnić możemy piły stołowe, które przecinają elementy pod konkretnym kątem. Ich obsługa jest prosta i najczęściej polega tylko na ustawieniu elementu oraz ręcznym dociśnięciu piły, należy przy tym bardzo uważać na dłonie, gdyż łatwo moglibyśmy stracić palce. Część pił ma także zastosowanie w pracy mobilnej. Przenoszone są dwoma rękami, wystarczy tylko wcisnąć spust aby tarcza piły zaczęła szybko się obracać.
Stosunkowo popularną pilarką jest również krajzega, która stosowana jest do cięcia kawałków drewna. Ze względu na położenie tarczy – na środku stały z wystającą tarczą należy być wyjątkowo ostrożnym. Bosch proponuje swoim klientom także takie elektronarzędzia jak bruzdownica, wyrzynarka czy pilarka szablasta. Wyrzynarka w odróżnieniu od standardowych pił nie posiada tarcza aby piłki – podobne do brzeszczotów, tylko o wiele węższe i dwa razy krótsze. Ich szybka praca – ponad 10000 ruchów w ciągu minuty z łatwością pozwala na cięcie np. drewnianych blatów.
Szlifierki Bosch – jakie rodzaje wyróżniamy?
Stosunkowo mało popularną jest szlifierka taśmowa, która pracuje dzięki obracającemu się pasowi papieru ściernego. Najpopularniejsze są naturalnie szlifierki kątowe, dzięki którym cięcie niewielkich elementów jest prostsze. Szlifierki wspomagają także proces polerowania. Niestety poprzez wysokie tarcie, szlifierki kątowe wymagają stosunkowo częstej zmiany tarcz, za pomocą których pracują.
Elektronarzędzia zasilanie akumulatorem
Do tego rodzaju narzędzi na pewno zaliczyć może rozmaite zakrętarki. Ze względu na ich stosunkowo niski pobór pomocy na jednym ładowaniu mogą wytrzymać nawet kilka godzin. Zadaniem zakrętarki jest wkręcanie oraz odkręcanie wkrętów do płyt rigipsowych, drewnianych czy metalowych. Wśród elektronarzędzi nie wymagających sieciowego zasilania znaleźć możemy także wiertarki, szlifierki, wyrzynarki, czy odkurzacze, które przydają się podczas czyszczenia z pyłu oraz kurzu trudno dostępnych powierzchni.
Marka Bosch w swojej ofercie ma mnóstwo elektronarzędzi – większość z nich nadaje się do zastosowania zarówno domowego jak i profesjonalnego przez monterów, budowlańców czy innych specjalistów. W Polsce elektronarzędzia oraz części Bosch mogą być serwisowane w wielu miejscach, jednakże najlepiej wybrać do tego miejsca, które posiadają w tym duże doświadczenie oraz niezbędną wiedzę.
Foto: bosch-press.com