Drewniana podłoga – jak o nią zadbać?

Aby drewniana podłoga mogła przez długi czas pięknie wyglądać niezbędne jest jej odpowiednie traktowanie. Codzienne czynności domowe narażają podłogę na zarysowanie i zniszczenie, dlatego decydując się na wykorzystanie parkietu lub paneli w swoim mieszkaniu koniecznie należy już od pierwszych dni zadbać o jej bezpieczeństwo. Jak zatem dbać o drewnianą podłogę?

Jak zapobiec zarysowaniu?

Zarysowania są częstym problemem z jakim zmagają się posiadacze drewnianych podłóg. Aby temu zapobiec warto podkleić nóżki mebli i krzeseł filcem. Dzięki temu nawet przestawiając je w inne miejsce możemy mieć pewność, że nasza podłoga będzie bezpieczna.

Dobrym pomysłem jest regularne odkurzanie, które zagwarantują, że na ziemi nie będą leżały żadne drobne i twarde elementy, których nadepnięcie mogłoby skończyć się rysą lub uszczerbkiem drewna. Posiadacze zwierząt powinni zadbać o regularne podcinanie pazurów, zwłaszcza jeśli pupil często przebywa w mieszkaniu. Ponadto aby mieć pewność, że na drewnie nie pojawi się nawet najmniejsze zarysowanie warto przypilnować żeby nikt nie wchodził w na podłogę w butach na cienkich szpilkach i obcasach.

W zimie koniecznie należy również dokładnie wycierać obuwie przed wejściem do pomieszczenia. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnej soli lub piasku, który często sypany jest w tej porze roku na chodniki. Małe drobinki z łatwością zarysują drewno, a powstające smugi będą uciążliwe do usunięcia. Warto także zadbać, w przypadku posiadania dzieci, aby nie bawiły się one twardymi zabawkami bezpośrednio na podłodze.

Drewniana podłoga

Drewniana podłoga wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pielęgnacja na co dzień

Aby drewniana podłoga mogła długo nam służyć należy zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z jej pielęgnacją. Należy pamiętać, że drewno jest podatne na odkształcenia, dlatego nie powinno się do czyszczenia wykorzystywać dużej ilości wody. Podłoga narażona na kontakt z cieczami jest znacznie krócej żywotna. Wyjątkiem są sytuacje gdzie zastosowano drewno odporne na działanie wilgoci.

W przypadku podłogi lakierowanej mycie mokrym mopem nie przyniesie dużej szkody, jednak jeśli drewno było jedynie olejowanie najlepiej najpierw dokładnie odkurzyć powierzchnię, a następnie przetrzeć ją lekko wilgotnym mopem. Przy podłogach olejowanych zalecane są suche metody sprzątania.

Aby podłoga lakierowana prezentowała się pięknie przez długi czas warto raz w miesiącu dokładnie ją pastować i raz na 5-10 lat zadbać o jej cyklinowanie i lakierowanie. Cyklinowanie podłogi wykorzystuje się aby za pomocą specjalistycznej maszyny usunąć zniszczoną warstwę zewnętrzną drewna. Dzięki temu podłoga wygląda jak nowa.

Przy podłogach olejowanych warto co pół roku nanosić warstwę środka zabezpieczającego, który zapobiegnie konieczności przeprowadzania gruntownej renowacji.

Odpowiednio dbając o drewnianą podłogę mamy pewność, że będzie ona pięknie wyglądała i służyła nam przez długi czas.