Czym ogrzewać dom, czyli o węglu słów kilka

Kotły węglowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Polacy korzystają z węgla często i chętnie, a przyczyn tego zjawiska jest kilka: po pierwsze, mamy dostęp do własnych złóż węgla na śląsku, a po drugie jest to względnie tani surowiec. Jak bardzo opłacalne jest ogrzewanie węglem i co zrobić, żeby czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

Cena dobrego ekogroszku

Ceny w Polsce – niezależnie od branży czy kategorii – stale rosną. Węgiel nie jest tutaj wyjątkiem. Za jedną tonę ekogroszku w sklepie internetowym trzeba zapłacić średnio 1000 zł, chociaż ceny te bywają skrajnie różne. Wpływ na to ma w głównej mierze pochodzenie węgla i jego jakość – to jak dużo jest „węgla w węglu”, czyli współczynnik zanieczyszczeń i samego miału. Pozornie tańszy skład opału może się okazać zgubną inwestycją w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ jego wydajność podczas codziennego używania może być znacznie mniejsza, niż niewiele droższy, a znacznie lepszej jakości worek ekogroszku.

Jak oszczędnie spalać węgiel?

Samo zaopatrzenie się w surowiec dobrej jakości nie sprawi, że nasz system ogrzewania będzie odpowiednio funkcjonował. Bardzo ważny jest sam kocioł oraz jego faktyczny stan. Wysokiej jakości i dobrze zamontowany kocioł jest niezbędny do optymalnego spalania. Warto mieć też na uwadze, że mimo że producent kotła wskazuje jego sprawność na poziomie 85%, jeśli nasze urządzenie jest brudne lub – co gorsza – zapchane, jego wydolność znacznie spada. W skrajnych przypadkach mowa jest nawet o dwukrotnie mniejszej wydajności!

Najczęstsze błędy przy ogrzewaniu węglem

Jednym z najczęstszych i potencjalnie bardzo groźnym błędem przy paleniu węglem jest niedostateczny dopływ powietrza. Jeśli odetniemy w całym systemie grzewczym tlen, nie tylko narażamy cała okolicę na ogromne ilości zanieczyszczonego dymu, ale także ryzykujemy jego zapaleniem i – w skrajnym przypadku – eksplozją! Równie powszechną i równie nieoptymalną praktyką jest zostawienie otwartych drzwiczek. Jeśli zapomnimy o ich domknięciu pod naszą nieobecność, możemy w bezpośredni sposób przyczynić się do pożaru. Doprawdy niewiele potrzeba, żeby zajął się ogniem cały dom – wystarczy jeden kawałek rozżarzonego węgla i przy niesprzyjających wiatrach możemy w najgorszym wypadku stracić cały dobytek!

palący się węgiel

Skład opału na Ołbińskiej – Wrocław 

Kolejnym powszechnym grzechem użytkowników pieców jest dorzucanie śmieci i odpadów, które w żadnym wypadku nie były przeznaczone spalaniu. Domowe kotły należy używać zgodnie z przeznaczeniem i używać tylko dedykowanych paliw! Palenie śmieci jest jednym z głównych powodów zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Trujemy nie tylko siebie, ale także sąsiadów z całej okolicy! Spalany plastik, który przenika do powietrza jest rakotwórczy, a przy okazji wypala delikatną strukturę naszego kotła, przez co oszczędności są tylko pozorne i w bardzo krótkim czasie okażą się dla nas zgubne! Przy okazji narażamy się na pokaźny mandat – w ostatnim czasie patrole policji i straży miejskiej są wyjątkowo wyczulone na tym punkcie i nie ma co liczyć na łaskę i pouczenie.

Węgiel – tani opał

Węgiel w dalszym ciągu jest relatywnie tanim i dobrym źródłem paliwa, które ogrzeje nasz dom i nie tylko. Pamiętajcie tylko, by zaopatrywać się w naszym składzie opału, w sprawdzonym miejscu i kupować wysokiej jakości surowiec, oraz o tym, by spalać go zgodnie z przeznaczeniem, wykorzystując nasz kocioł w optymalny i bezpieczny sposób!