Czym kierować się podczas wyboru kafli?

Kiedy nasz remont jest już na półmetku przychodzi moment, w którym musimy zająć się wyborem kafli. Obecnie rynek jest przebogaty – możemy wybierać spośród towarów w rozmaitych wzorach i kolorach, kształtach i wielkościach. Od malutkich kwadratowych płytek, które służą typowo do dekoracji, po wielkie prostokątne płytki, które doskonale sprawdzą się na podłodze.

Co sprawdzi się na podłodze?

Na podłodze najlepiej sprawdzą się ciemniejsze kafle z małymi wzorami – dzięki nim nie będzie tak szybko widać, że nasza podłoga jest brudna. Ma to duże znaczenie, przecież nie ma się co oszukiwać, niewielu z nas myje podłogę co dzień. Podczas remontu szczególnie zobaczymy jak łatwo i szybko wszystko się brudzi. Kafle są jednymi z łatwiejszych do domycia, dlatego najlepiej sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, chociaż równie chętnie sięgamy po nie w przypadku remontu korytarzy, wiatrołapów i sieni.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy wybrane przez nas kafle mają także dodatkowe cokoły – dzięki temu nie będziemy musieli prosić glazurnika o ich wycinanie z kafli. Takie cokoły są droższe, jednak wyglądają bardzo elegancko i warto z nich skorzystać w przypadku gdy zależy nam na wizualnym efekcie końcowym naszego wnętrza.

A na ścianach?

remonty OlsztynNa ścianach niezbyt często układa się płytki. Chyba wyłącznie w łazience i kuchni. Te pomieszczeni są narażone na ciągły kontakt z wodą, dlatego by uniknąć namakania ścian i powstrzymać powstanie grzyba, układa się kafle. Kafelki na ściany mogą być rozmaitego rozmiaru i koloru. Zależnie od naszych indywidualnych preferencji możemy wybrać przeróżne kafle. Bardzo chętnie sięga się teraz po małe kwadratowe kafle, które wprowadzają ciekawy element dekoracyjny w naszym wnętrzu. W przypadku łazienki doskonale sprawdzą się jako kolorowy akcent podkreślający np. luźną wnękę prysznicową lub umywalkę czy lustro.

Obecnie wiele kafli jest produkowanych razem z dodatkowymi kaflami w dekoracyjne wzory – możemy z nich skorzystać, jeżeli po zakończonym remoncie, chcemy osiągnąć eleganckie i nieszablonowe wnętrze. Takie drobiazgi decydują o wyjątkowym charakterze naszego pomieszczenia.

Nie ma się co oszukiwać, że istotną rzeczą dla każdego jest także cena kafli – niejednokrotnie zdarza się, że to ona decyduje o tym czy dany produkt kupimy czy nie. Jednak warto mieć świadomość, że grubość portfela to nie wszystko – jeśli nie mamy możliwości zakupu danego produktu możemy zawsze poszukać jego zamiennika w niższej cenie. Obecnie wiele firm wypuszcza na rynek bardzo podobne produkty, które pozwalają każdemu na wykonanie łazienki czy kuchni w stylu o jakim marzymy.

Kwestią, która nie dotyczy bezpośrednio wyboru kafli, ale jednak jest z nią nierozerwalnie powiązana jest kwestia wyboru glazurnika. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. Davido, ponieważ doświadczenie w układaniu płytek i profesjonalne podejście do kwestii remontu jest tym co gwarantuje nam, że naszego remontu nie trzeba będzie za kilka lat powtarzać. Nie warto dopuszczać do sytuacji gdy próba zaoszczędzenia pieniędzy, kończy się wyborem słabej jakości glazurnika – możemy to przypłacić nie tylko utratą pieniędzy, ale i czasu, a niejednokrotnie również naszych kafli. Jak widać – trzeba rozważyć kilka zagadnień – tak by mieć pewność, że nasz remont będzie przeprowadzony sprawnie i szybko.