Wszystkie działania realizowane na placu budowy powinny być podporządkowane rozporządzeniom kierownika budowy, który bezpośrednio odpowiada za ich wykonanie. Co za tym idzie, spoczywa nam nim ogromna odpowiedzialność, dlatego tylko doświadczone osoby mogą sprawdzić się na tym stanowisku. Warto podkreślić, że kierownik budowy musi pamiętać o dopełnieniu wielu znamiennych kwestii, także jeśli chodzi o dokonanie analizy geodezyjnej. Niestety, w niektórych przypadkach plany budowlane muszą ulec modyfikacji, szczególnie jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo. Wówczas osoba odpowiadająca za całą budowę dokonuje niezbędnych poprawek, stale współpracując ze zleceniodawcą.
Obowiązki kierownika budowy a projekt
Na początku należy podkreślić, że kierownik budowy zawsze powinien dokładać wszelkich starań, aby budowana nieruchomość była w stu procentach dostosowana do przygotowanego projektu. To właśnie on musi analizować konkretne etapy prac, upewniając się, że wszystko rozwija się zgodnie z założeniami. Niestety, ekipa budowlana często bagatelizuje kwestię zgodności z projektem, przez co ukończona nieruchomość mogłaby nie odpowiadać preferencjom zleceniodawcy. Istotne jest także, aby kierownik regularnie zgłaszał zleceniodawcy, które etapy prac budowlanych zostały już sfinalizowane. Dzięki temu klient będzie mógł przyjrzeć się budowie i na własne oczy przekonać się, czy odpowiada ona jego wytycznym. To jest również jedyny moment na dokonanie zmian, na przykład na płaszczyźnie tworzenia samych fundamentów. Kierownik nie powinien zlecać kolejnych działań bez uzyskania akceptacji ze strony zleceniodawcy. Na szczęście profesjonaliści doskonale zdają sobie z tego sprawę, stawiając na stałą współpracę z klientem.
Niewątpliwie bardzo ważną rolę kierownika budowy jest konieczność dokładnego sprawdzenia wszystkich sfinalizowanych instalacji. Dzięki temu klient ma gwarancję, że budynek rzeczywiście jest gotowy do odbioru i jednocześnie odpowiada wymogom bezpieczeństwa. Kierownik musi precyzyjnie przyjrzeć się między innymi przewodom kominowym czy innym, równie znamiennym instalacjom. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, konieczne jest szybkie dokonanie poprawek, zgodnie z pierwotnymi założeniami zleceniodawcy. Jeśli jednak potrzebne będą konkretne modyfikacje w projekcie, koniecznie należy ich dokonać we współpracy z klientem. Kierownik budowy powinien dopilnować, aby ostateczny kształt prac w stu procentach wpisywał się w preferencje zleceniodawcy. Nie można lekceważyć nawet najdrobniejszych nieścisłości, ponieważ mogłyby one wpłynąć na wygląd całego budynku.
Jeśli chodzi o zakres obowiązków, kierownik budowy musi pamiętać o wielu istotnych kwestiach, stawiając na stałą współpracę ze zleceniodawcą. Tylko dzięki temu jest w stanie zapewnić klientowi nieruchomość dostosowaną do zatwierdzonego planu budowy. Oczywiście zdarzają się przypadki losowe, które zmuszają do dokonania konkretnych modyfikacji. Należy jednak pamiętać, aby również na tym etapie pamiętać o współpracy z klientem, biorąc pod uwagę jego wskazówki.