Urządzając wnętrze domu lub biura istotne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Odpowiedni dobór mebli, tekstyliów i ozdób zapewni aranżacji świeżość przez długie lata.
W Polsce, w ciągu ostatnich lat szczególnym uznaniem cieszy się nieprzeciętny styl skandynawski. Często we wnętrzach dominuje styl tradycyjny, wzbogacony o pomysłowe akcesoria i utrzymany w stonowanej kolorystyce. Co wyróżnia obie formy i jakie podobieństwa można między nimi dostrzec?
Skandynawski klimat wnętrz
Pomieszczenia utrzymane w stylu skandynawskim charakteryzuje przede wszystkim minimalizm i przestronność. Prostym, geometrycznym kształtom mebli zawsze towarzyszą delikatne, pastelowe kolory. Szafy, komody, stoły czy krzesła pozbawione są zdobień rzeźbionych i malowanych.
Północny chłód aranżacji przełamują elementy drewniane jednocześnie wprowadzając do wnętrza ciepły klimat.
Prostota stylu skandynawskiego pozwala wypełnić wnętrza wieloma różnymi ozdobami, które podkreślą estetykę pomieszczeń i przywiązanie do natury. Szczególnie popularne są:
- poduszki,
- koce,
- dywany,
- donice i doniczki,
- obrazy,
- rośliny.
Istotnym dopełnieniem stylu skandynawskiego są lampy o ciepłej barwie światła.
Materiały i kolory stylu skandynawskiego
Aranżacje typowe dla krajów Skandynawii wypełniają drewniane meble oraz wiklinowe, ceramiczne i kamienne akcesoria. Bardzo popularne wśród mieszkańców Skandynawii są świece, które mogą pełnić jednocześnie funkcję ozdobną i użytkową. Świece występują w pastelowych barwach, jednak błękitne, turkusowe czy czerwone zestawy świec równie dobrze wkomponują się w łagodne wnętrze. Często ściany zdobią obrazy w kwadratowej, prostokątnej lub okrągłej ramie. By dopełnić styl z północy, obrazy cechują chłodne barwy.
Podczas aranżowania mieszkania lub lokalu, ważne jest dobranie odpowiednich materiałów. W salonie i sypialni sprawdzą się elementy jutowe, pledowe czy bawełny i lnu.
W minimalistycznym wnętrzu skandynawskim dominują kolory neutralne i spokojne.
Różne odcienie beżu, brązu czy szarości warto przełamać poprzez umieszczenie ozdób w pastelowych kolorach różu, zieleni czy delikatnej żółci. Co ważne, jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a brak krzykliwych i jaskrawych akcentów czyni je łagodnym.
Tradycyjny wystrój pomieszczeń
W przeciwieństwie do skandynawskiego, klasyczny styl wykorzystywany jest w architekturze od dawna. Dla tradycyjnego pomieszczenia charakterystyczne są eleganckie drewniane akcenty, które mają za zadanie ocieplić wystrój.
Warto podkreślić, że zawsze możemy postawić na styl tradycyjny, niezależnie od naszego gustu i preferencji. Klasyczny wystrój wnętrz jest najbardziej neutralny i każdy może czuć się w nim komfortowo. Jest to ważna cecha, której nie posiadają pomieszczenia utrzymane w klimacie prowansalskim, atr deco, rustykalnym czy modernistycznym. Z uwagi na długą historię klasycznych pomieszczeń, projektanci korzystają ze sprawdzonych i znanych rozwiązań, dzięki czemu każda ozdoba, materiały, kolory i oświetlenie zawsze będą idealnie reprezentować klasykę.
W przypadku stylu klasycznego zaleca się zakup mebli z tej samej kolekcji. Tradycję panująca we wnętrzach, symetrię i elegancję musi łączyć spójność.
Cechy szczególne wnętrz klasycznych
Ponadczasowe, przytulne i komfortowe wnętrza tradycyjne charakteryzują nieco cieplejsze barwy, niż w przypadku stylu skandynawskiego. Kolorystyka mimo to dalej jest stonowana, spokojna – w stylu tradycyjnym brakuje elementów o jaskrawych kolorach.
Ustawienie mebli w pomieszczeniach powinno być harmonijne – meble w salonie czy w kuchni powinny zostać rozstawione równo i symetrycznie.
W kwestii dodatków świetnie sprawdzają się antyki. Lampy, puzderka, ramy na zdjęcia czy nawet elementy oświetlenia mogą podkreślić ducha czasu i tradycyjny klimat wnętrza.
Wspólną cechą stylu skandynawskiego i tradycyjnego są liczne, wysokogatunkowe dodatki, minimalizm i jasne barwy.
Projektanci dużą uwagę przywiązują do sufitu. Warto pomyśleć nad wyborem gzymsów czy eleganckich listew. Płaski sufit zawsze sprawdzi się w styl skandynawskim, jednak klasykę – by zachowała spójność – powinny podkreślać subtelne dodatki. Biały, ozdobny sufit jest oznaką minimalizmu.
Jak zwizualizować przestronne wnętrze?
Podczas urządzania nowego domu lub gruntownego remontu, wyposażenie mieszkania wybieramy na podstawie własnych upodobań i stylu, jaki wybraliśmy. Nie zawsze jednak dodatki są spójne z meblami, a kolorystyka tapet może nie pasować do drewnianych paneli. Obecnie, możemy zobaczyć wnętrze jeszcze na długo przed jego urządzeniem czy nawet zakupem wyposażenia dzięki wizualizacjom wnętrz 3D. Bardzo dokładne, przestrzenne wizualizacje wiernie oddają styl panujący w projekcie, materiały i barwy.